لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۸

در دومين روز تحصن حزب الله عليه کابينه، آمريکا بر حمايت خود از دولت سينيورا تاکيد ورزيد 


در حاليکه هزاران تظاهرکننده مخالف دولت لبنان که از سوی حزب‌الله سازمان يافته‌اند، برای دومين روز متوالی، با تحصن در برابر دفتر فواد سينيورا، نخست وزير لبنان، استعفای او را خواستار شدند.

تظاهرکنندگان صبح شنبه با دادن شعارهای ضد دولتی و خواندن سرودهای ملي‌گرايانه، سکوت سحرگاه بيروت را شکستند. تظاهرات که در مجموع صلح‌آميز بود، در طول روز ادامه يافت.

روز جمعه صدهاهزار تظاهرکننده در خيابان‌های منتهی به دفتر نخست وزيری به راهپيمائی پرداختند. آنها در اطراف دفتر نخست وزيری چادر زدند، در حاليکه فواد سينيورا همچنان در داخل ساختمان بود.

بسياری از تظاهرکنندگان می گويند تا سينيورا استعفا ندهد، آنجا را ترک نخواهند کرد.

حزب‌الله، يک تشکيلات شبه‌نظامی شيعه است که مي‌خواهد دولت وحدت ملی جديدی در لبنان به وجود بياورد.

فواد سينيورا نخست وزير لبنان اعلام کرده است که استعفا نخواهد د اد و در برابر تلاش‌های حزب‌الله برای ساقط کردن دولت خود، مقاومت مي‌کند. وی گفت مطابق قوانين لبنان، غير از رای مجلس، راه ديگری برای تعويض کابينه وجود ندارد.

تام کيسی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت آمريکا نگران است که حزب‌الله و هواداران آن، با کمک ايران و سوريه، بخواهند لبنان را بي‌ثبات سازند. اين سخنگو گفت آمريکا نسبت به حمايت از دولت دمکراتيک لبنان، متعهد است.

تنش‌ها در لبنان، از روز ۲۱ نوامبر، هنگامی که پي‌ير جميل، وزير صنايع لبنان، که با نفوذ سوريه درکشور خود مخالف بود، به قتل رسيد، بالا گرفته است.

XS
SM
MD
LG