لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۱

کوشش آمريکا در سازمان ملل برای ايجاد نيروی صلحبان آفريقائی در سومالی


آمريکا پيش نويس قطعنامه ای را به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارائه داده است که به يک نيروی منطقه ای آفريقائی اختيارخواهد داد تا دولت انتقالی ضعيف سومالی را مورد حفاظت خود قراردهد.

طرح قطعنامه همچنين کاهشی درتحريم تسليحاتی ١٤ ساله سومالی به وجود خواهد آورد و در نتيجه، نيروهای حافظ صلح وابسته به اتحاديه آفريقا خواهند توانست دولت انتقالی سومالی را مورد آموزش و کمک قراردهند.

جان بولتون سفير آمريکا در سازمان ملل ميگويد که اين قطعنامه تدارک يک نيروی صلحبان ٨٠٠٠ نفری را که مرکب از اعضاء يک پيمان منطقه ای ٧ کشور آفريقائی هستند، در نظر دارد.

يک گروه منطقه ای آفريقای خاوری موسوم به "ايگاد" پيشنهاد کرده است که يک نيروی حافظ صلح را به سومالی اعزام دارد، اما اسلامگرايان سومالی قوياً با اين پيشنهاد مخالفت کرده اند.

افزون براين، طرح قطعنامه ازنهضت نيرومند اسلامگرای سومالی می خواهد هرگونه گسترش نظامی خود را درسومالی متوقف سازد وتماس با تروريست های بين المللی را مردود بداند.

آمريکا جنگجويان اسلامگرا را متهم ميکند که آموزش و کمک از ستيزه جويان القاعده دريافت ميکنند. اسلامگرايان اين اتهامات را تکذيب ميکنند.

درهمين حال فرستاده سازمان ملل متحد به سومالی روز جمعه از دولت سومالی ونهضت اسلامگرای اين کشور خواست که عليرغم حادثه بمب گذاری انتحاری روز پنجشنبه در نزديکی قرارگاه دولت سومالی که دست کم ٩ نفر را به هلاکت رسانيد، گفتگوهای صلح را ازسرگيرند.

XS
SM
MD
LG