لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

پيام ها و مراسم روز جهانی ايدز


پرزيدنت بوش می گويد آمريکا خود را موظف می داند که عليه بيماری عالمگير ايدز وارد عمل شود.

پرزيدنت بوش اين نظر را روز جمعه و به دنبال برگزاری نشستی در کاخ سفيد درباره بيماری ايدز و ويروس اچ آی وی به مناسبت روز جهانی ايدز، ابرازداشت. رئيس جمهوری آمريکا از کنگره اين کشورخواست بار ديگر قانون "رايان وايت" را مورد تصويب قراردهد. اين قانونی است که برای کمک به درمان مبتلايان به بيماری ايدز و ويروس اچ آی وی که منجر به ابتلا به ايدز می شود، اعتبارات مالی لازم را فراهم می آورد.

درهمين حال کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد نيز از رهبران جهان خواست به وعده های خود در زمينه کمک به متوقف ساختن شيوع ايدز و ويروس اچ آی وی عمل کنند.

آقای عنان دراعلاميه ای که روزجمعه منتشرشد، بيماری عالمگير ايدز و ويروس اچ آی وی که تا کنون بيش از بيست و پنج ميليون انسان را به کام مرگ کشانده و چهل ميليون انسان ديگر را آلوده ساخته را بزرگترين چالشی که دربرابرنسل کنونی قراردارد، توصيف کرد. با اين حال دبيرکل سازمان ملل متحد افزود جامعه بين المللی سرانجام مبارزه عليه اين ويروس را به گونه ای جدی آغازکرده است.

اين نوزدهمين سالی است که سازمان ملل متحد، پس از شناخته شدن بيماری ايدز در بيست و پنج سال پيش، روز جهانی ايدز را برگزار ميکند.

آئين های روز جهانی ايدز امروز در اغلب کشورهای آسيائی و آفريقائی با ابتکاراتی کم سابقه و گاه جنجالی همراه بود. در بانکوک، پايتخت تايلند، گروههای فعال در مبارزه با بيماری ايدز، با وصل کردن بيست و پنج هزار کاندوم بهم، بزرگترين کاندوم در جهان را به نمايش گذاشتند. در چين ، دختران محصل، کلاس های درس و آمفی تئاتر ها را با استفاده از روبان های قرمز ، بشکل علامت روز جهانی ايدز تزئين کرده بودند. کره شمالی که ميگويد هيچ موردی از بيماری ايدز در آن کشور وجود ندارد، بر اين شعار تاکيد گذاشته بود که نبودن ايدز در آنجا مديون راهنمائی ها و تعاليم "کيم يانگ ايل" رهبر آن کشور است.

در آفريقا مقامات به مردم هشدار دادند که جنگ عليه ايدز هنوز نه تنها به پيروزی نرسيده است ، بلکه بايد با شدت هرچه بيشتر ادامه يابد. به گفته همين مقامات، در بعضی از کشورهای آفريقائی شمار نوجوانانی که به ايدز مبتلا، و يا به ويروس آن آلوده ميشوند، سير صعودی پيدا کرده است. تنها در سال جاری سه ميليون مورد جديد از آلودگی به ويروس ايدز در قاره آفريقا ثبت شده است، که نيمی از آن مربوط به نوجوانان پانزده ساله تا جوانان بيست و چهار ساله است. در همين حال آمار از افزايش شمار کسانی حکايت دارد که پس از آگاهی از آلوده شدن، برای معالجه و مداوا به مسئولين امور مراجعه ميکنند. شمار افرادی که امسال در آفريقا تحت مداوا قرار گرفته اند قريب ي ک ميليون نفر گزارش شده است ، حال آنکه اين رقم تا چند سال پيش از پنجاه هزار نفر تجاوز نميکرد.


XS
SM
MD
LG