لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

کاخ سفيد اعلام کرد  پرزيدنت بوش با  عبدالعزيز الحکيم ديدار می کند


مقامات آمريکا اعلام کردند قرار است پرزيدنت بوش روز دوشنبه در کاخ سفيد با عبدالعزيز حکيم، رئيس تشکل شيعه اتحاديه عراق مستقل ديدار کند. تشکل زيرنظر آقای حکيم بزرگترين فراکسيون پارلمانی عراق به شمارمی رود.

حکيم که رئيس تشکل قدرتمند شورای عالی انقلاب اسلامی عراق است، روز شنبه در امان، پايتخت اردن، پيشنهاد سازمان ملل برای تشکيل يک کنفرانس بين المللی برای بحث در باره اوضاع عراق را رد کرد و آن را غيرمعقول و نادرست ناميد.

هفته پيش، کوفی عنان، دبيرکل سازمان ملل گفته بود کنفرانسی که تمام جناح های عراقی را در خارج از عراق گرد هم بياورد، می تواند مفيد باشد.

کاخ سفيد همچنين گفت پرزيدنت بوش قصد دارد در ماه ژانويه آينده نيزبا طارق الهاشمی، معاون رئيس جمهوری عراق که يک سياستمدار سنی است، ديدارکند.

اين ديدارها به دنبال ملاقات روزپنجشنبه پرزيدنت بوش با نوری المالکی، نخست وزيرعراق در اردن صورت می گيرد.

رئيس جمهوری آمريکا و نخست وزير عراق در ملاقات خود راه های متوقف ساختن خشونت های فزاينده درعراق را مورد بحث وبررسی قراردادند.

در جريان خشونت های روز شنبه در عراق، عناصر مسلح یک مقام وزارت کشور عراق را در محله جديده بغداد کشتند. افراد مسلح همچنين به روی شرکت کنندگان در يک تشيييع جنازه در محله خالص آتش گشودند و دو شيعه را کشتند.

به گفته يک سخنگوی ارتش آمريکا در عراق، نيروهای آمريکا به عمليات نظامی عليه تروريست های القاعده در بعقوبه ادامه دادند.

درهمين حال مقامات عراق اعلام داشتند ظرف ماه نوامبر، بيش از يکهزار و هشتصد غيرنظامی درعراق کشته شدند. اين ميزان ۴۰ درصد بيش ازتعداد افرادی است که درماه اکتبردرعراق جان خود را ازدست دادند.

XS
SM
MD
LG