لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

پاپ به اتفاق يک روحانی مسلمان در نماز جماعت يکی از مساجد عمده شهر استانبول شرکت کرد


امروز جمعه پاپ بنديکت رهبر کاتوليک های جهان ديدار چهار روزه خود از ترکيه را با برگزاری مراسم عشاء ربانی در کليسای روح القدس استانبول، پايان خواهد داد. اسقف بارتولوميو رهبر جهانی کليساهای اورتودوکس يونانی در ميان جماعت شرکت کننده در مراسم خواهد بود.

ديروز پاپ درسومين روز ديدارخود ازترکيه برای پيگيری انديشه مصالحه و سازش ميان اديان جهان، به اتفاق يک روحانی مسلمان درنمازجماعت يکی ازمساجد عمده شهر استانبول شرکت کرد.

پاپ روز پنجشنبه در سکوت در مسجد آبی استانبول که تاريخ احداث آن به قرن هفدهم باز می گردد، نمازخواند و سپس از مفتی استانبول به خاطر فرصت ديدار از مسجد سپاسگزاری کرد.

پاپ پيش از حضور در مسجد، به ديدار موزه حاجيه صوفيه رفته بود. اين موزه، کليسائی است که تاريخ احداث آن به قرن ششم باز می گردد و در قرن پانزدهم به مسجد تبديل گرديد. مقامات ترکيه متعاقبا در سال ۱۹۳۵ به عنوان بخشی از کوشش های مربوط به سکولارسازی ترکيه، مسجد را به موزه مبدل ساختند.

ديدارهای پاپ با برگزاری مراسمی مذهبی به اتفاق پدر روحانی بارتلاميو پيشوای کليسای ارتدوکس درفستيوال سن اندرو يکی از حواريون مسيح ادامه يافت. سن اندرو نخستين اسقف شهری بود که اکنون استانبول ناميده می شود. پاپ درجريان اين مراسم مذهبی، اختلافات ميان مسيحيان را يک " رسوائی برای جهان" توصيف کرد.

XS
SM
MD
LG