لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۶

پزشکان قانونی در لندن جسد جاسوس سابق روسيه را به اتاق کالبد شکافی بردند


پزشکان قانونی در بريتانيا جسد "الکساندر ليت وينن کو" جاسوس سابق روسيه را، که هفته گذشته در لندن از مسموميت ناشی از مواد راديو اکتيو جان سپرد، به اتاق کالبد شکافی برده اند. مقامات بريتانيائی ميگويند کالبد شکافان برای اجتناب از آلوده شدن به ماده راديو اکتيو موسوم به "پلونيوم دويست و ده" که در بدن "ليت وينن کو" پيدا شد، پوشش های حفاظتی به تن دارند. "ليت وينن کو" پيش از مرگ خود گفته بود به سبب مخالفت با ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه، وی را مسموم کرده اند. کرملين چنين اتهامی را رد کرده است.

مقامات امروز همچنين از مرگ فرد ديگری خبر دادند که با " پلونيوم دويست و ده " مسموم شده بود. مقامات هويت او را فاش نکردند، اما وسائل ارتباط جمعی بريتانيا وی را "ماريو اسکارملا" ، رابط ايتاليائی معرفی ميکنند که "ليت وينن کو" پيش از مسموم شدن، با وی در رستورانی در لندن ملاقات کرده بود.

در همين حال "سرگئی لاوروف" وزير امورخارجه روسيه امروز به خبرنگاران گفت وی در انتظار پاسخ هائی جدّی از سوی مقامات بريتانيائی است که در باره مرگ " ليت ونن کو" تحقيق ميکنند. آقای "لاوروف" گفت روسيه آماده است پس از آن به هر سئوالی در اين باره پاسخ بدهد.

اوايل وقت امروز شرکت هواپيمائی بريتيش ايرويز گفت يکی از هواپيماهايش که در مسکو تحت آزمايش و کنترل های راديو اکتيو قرار گرفته بود، عاری از آلودگی تشخيص داده شده است و به لندن بازميگردد. مقامات نشانه هائی از مواد سمی عامل مرگ "ليت ونن کو" را در دو هواپيمای ديگر بريتيش ايرويز در لندن پيدا کرده اند.

امروز دوستان " ليت ونن کو" در لندن نامه يک مامور سابق امنيتی روسيه بنام "ميخائيل ترپاشکين" را منتشر کردند که ميگويد وی سه سال پيش به " ليت ونن کو" در باره خطر مرگ هشدار داده بود .

XS
SM
MD
LG