لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۶

۲۷ مظنون القاعده در اطراف بغداد دستگير شدند


مقامات امنيتی عراق گفتند در اثر يک حمله با اتوموبيل محتوی مواد منفجره، روزجمعه در بغداد، دست کم پنج تن کشته و دهها تن مجروح شدند. از سوی ديگر، ارتش آمريکا اعلام کرد که نيروهای ائتلاف در حملات جداگانه عليه تروريست‌های القاعده در بغداد و اطراف آن، دو شورشی را کشتند و ۲۷ مظنون را دستگير کردند.

نوری المالکي، نخست وزير عراق، روز پنجشنبه گفت نيروهای عراقی تا تيرماه (ژوئن) سال آينده آماده خواهند بود تا مسئوليت امنيت عراق را از نيروهای ائتلاف تحت رهبری آمريکا، تحويل بگيرند.

پرزيدنت بوش در يک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نوری المالکی در اردن گفت که آمريکا برنامه آموزش نيروهای عراقی را سرعت خواهد بخشيد.

استيون هدلي، مشاور امنيت ملی کاخ سفيد گفت بوش آماده است تا طی چند هفته ديگر، نه چندماه ديگر، در سياست آمريکا در عراق تغييراتی ايجاد کند.

گروه تحقيق عراق، يک کميسيون بلندپايه فراحزبی به رياست وزير امورخارجه اسبق آمريکا، آقای جيمز بيکر، و نماينده سابق کنگره، آقای لی هميلتون، که قرار است نتيجه 9 ماه تحقيق خود در باره سياست آمريکا در عراق را روز چهارشنبه منتشر سازد، بنا به گزارش برخی رسانه‌های آمريکائي، مي‌خواهد خروج تدريجی نيروهای آمريکائی را به دولت توصيه کند و تغيير ماموريت نيروهای آمريکا از عملياتی به حمايتي. ولی رئيس جمهوری آمريکا در اردن گفت صحبت از خروج آبرومندانه از عراق، بر واقعيات مبتنی نيست.

XS
SM
MD
LG