لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۸

پرزيدنت بوش گفت با نوری المالکی موافق است که هرگونه تقسيم عراق خشونت فرقه ای را پايان نميدهد بلکه فقط آنرا تشديد ميکند


پرزيدنت بوش پس از ديدار با نخست وزير عراق در اردن، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در امان، نوری المالکی را بمثابه يک "رهبر با قدرت،" ستود، و گفت موفقيت دولت وی برای آينده عراق حياتی است.

پرزيدنت بوش که امروز پنجشنبه در امان پس از گفتگو با آقای مالکی سخن ميگفت متذکر شد که نيروهای آمريکا در عراق "تا تمام شدن کار" و تا وقتيکه دولت عراق از آنها بخواهد، در آنجا باقی خواهند ماند.

آقای بوش گفت با نوری المالکی موافق است که هرگونه تقسيم عراق برعکس تصور برخی، نه تنها خشونت فرقه ای را پايان نميدهد ، بلکه فقط آنرا تشديد خواهد کرد.

هر دو رهبر گفتند که راه هائی را برای سرعت بخشيدن به انتقال مسؤليت های امنيتی از ائتلاف به رهبری آمريکا به نيروهای عراقی، مورد بحث قرار داده اند.

به سهم خود آقای ملکی متذکر شد که ممکن است کشورهای ايران و سوريه در برقراری ثبات در عراق، نقش ايفا کنند. وی گفت آماده است با "هرکسی" که اعتقاد به همکاری با دولت وحدت ملی عراق دارد، بويژه همسايگان آن، کار کند.

ديدار امروز پرزيدنت بوش و نوری المالکی در امان، پايتخت اردن، جهت گفتگو درباره راه های جلوگيری از ادامه خشونت های فرقه ای در عراق، انجام شد.

دو رهبر قرار بود روز چهارشنبه با ملک عبدالله ملاقات کنند. ولی مقامات کاخ سفيد گفتند آقای مالکی و ملک عبدالله در گفتگوهای خودشان که کمی پيشتر همين امروز بود، تصميم به لغو ديدار سه جانبه گرفتند.

مقامات اين نظر را که ايجاد تغيير در برنامه های گفتگو با ترديد آمريکا نسبت به توانائی آقای مالکی درکنترل خشونت های عراق مرتبط بوده است، مردود دانستند. مقامات آمريکا می گويند اين تغييرات نشانه نوعی " رفتارسرد" ازسوی نخست وزير عراق هم نبوده است.

روزنامه نيويورک تايمز روز چهارشنبه گزارش کرده بود که نگرانی هائی نسبت به آقای مالکی در يک ياداشت محرمانه از سوی استفن هادلی مشاور امنيـت ملی آمريکا، ابراز شده است.

آقای مالکی با مخالفت زيادی از داخل دولت خود بر سر گفتگو های امان، روبرو بوده است. روز چهارشنبه چند وزير کابينه و تعدادی از قانونگزاران وفادار به مقتدا صدر، واعظ تندرو شيعه، دولت عراق را در اعتراض به اين گفتگوها، بايکوت کردند.

روز چهارشنبه پرزيدنت بوش در يک ديدار خصوصی با ملک عبدالله در کاخ سلطنتی جهت گفتگوهائی که عمدتاً درباره وضعيت اسرائيل و فلسطين بود، ملاقات کرد.

مقامات کاخ سفيد گفتند دو رهبر بر روی نياز به تقويت محمود عباس رئيس تشکيلات خود گردان فلسطين، توافق کردند. مقامات گفتند ملک عبدالله گفته است آتش بس کنونی در باريکه غزه يک فرصت مناسبی را برای اسرائيل و فلسطين، به ارمغان آورده است.

XS
SM
MD
LG