لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

بقايای اجساد زنان و کودکان کرد در گورهای جمعی کشف شده در عراق


يک کارشناس مدارک جرم که در محاکمه صدام حسين برای نسل کُشی شهادت ميدهد ميگويد بقايای اجساد بسياری از زنان و کودکان عراقی در ميان اجسادی بود که در گورهای دستجمعی در عراق کشف شد.

مايکل تريمبل از واحد مهندسی ارتش آمريکا امروز به دادگاه گفت جسد يک زن حامله و نيز جسد مادری که بچه اش را در بغل داشت ، نشان ميداد که به آنها در کنار قبر جمعی شليک شده است. وی در باره نتيجه تحقيقات خود از دو گور جمعی در استان شمالی نينوا ، و يک گور جمعی در استان جنوبی مسّنا توضيح ميداد . وی گفت در اين گورها بقايای سيصد و يک جسد، از جمله صد و هشتاد و سه کودک بدست آمد.

صدام و شش دستيار او برای نقشی که در عمليات نظامی منجر به کشتار کردها در اواخر دهه هشتاد داشتند، و به گفته دادستانها موجب قتل دست کم صدو هشتاد هزار کرد شد، محاکمه می شوند.

مايکل تريمبل ميگويد تحقيقات نشان ميدهد اکثر قربانيان در فاصله سالهای ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ کشته شدند. وی گفت برای دفن کردن اجساد در جريان اين عمليات که وی آن را اعدام هائی کاملا برنامه ريزی شده توصيف کرد، از ماشين آلات سنگين استفاده شده بود.

صدام حسين بی طرفی اين کارشناس آمريکائی را مورد سئوال قرار داد و يکی از دستياران او بنام حسين رشيد گفت هدف از اين عمليات نظامی بيرون راندن ايرانيان از عراق بود، نه کشتار کردها.

صدام قبلا در محاکمه برای کشتن صد و چهل و هشت مرد شيعه در روستای دوجيل به مجازات مرگ محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG