لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

جلال طالبانی در سفر به تهران خواستار کمک ايران به عراق شد


جلال طالبانی در سفر به تهران خواستار کمک ايران به عراق شد
جلال طالبانی در سفر به تهران خواستار کمک ايران به عراق شد

جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق در سفر اخیر به تهران، همکاری دولت ایران را برای برقراری ثبات و امنیت در عراق خواستار شد.

پرزیدنت جرج دبلیو بوش گفت چنین مذاکراتی از سوی رهبران عراق با همسایگانشان تحولی مثبت است و او امیدوار است نتایجی ببار آورد: ***** دولت عراق دولتی مستقل و حاکم است که قادر است سیاست های خارجی خود را اجرا کند و دست اندر کار انجام آن است. و در آنچه من نیز با آن موافق هستم، کاملا روشن ساخته است که ایرانیان و سوری ها باید کمک کنند، نه این که ثبات این دمکراسی جوان را برهم بزنند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا می گوید وجود یک عراق باثبات، آرام و غنی در کنار مرزهای ایران و سوریه به سود هر دو کشور است: ***** همانگونه که دولت عراق گفته است، در مورد نقش ایران وسوریه مسلما نگرانی هائی وجود دارد. آنها در عملیاتی که در خشونت در عراق موثر بوده، هم فعال و هم بی تفاوت بوده اند. باید فکر کنید کسانی که در روند این خشونت کشته می شوند، شهر وندان مسلمان عراق هستند، و فکر می کنید کشورهای مسلمان علاقه مند هستند که ببینند سطح خشونت در عراق پائین می آید و شاهد ثبات و غنای بیشتر در آن کشور باشند.

آقای مک کورمک می گوید متاسفانه ایران و سوریه نشان داده اند از جمله کشورها و گروه هائی در خاورمیانه هستند که علاقه دارند بی ثبانی و خشونت در عراق گسترش پیدا کند، و می خواهند مانع از آن شوند کوشش های مورد علاقه اکثریت مردم منطقه در جهت یافتن راهی مسالمت آمیز برای حل مناقشات گوناگون به ثمر برسد.

XS
SM
MD
LG