لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

بازرسی از يک هواپيمای روسيه و سه هواپيمای بريتانيا برای احتمال آلودگی به مواد راديواکتيو


A British Airways Boeing 767 prepares to land at Heathrow airport in London

" hspace=2 src="/persian/images/ap_britain_spy_plane_30nov06_eng_195.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>مقامات بريتانيائی ميگويند در چارچوب تحقيقات راجع به مرگ ناشی از مسموميت مواد راديو اکتيو يک جاسوس سابق روسيه، چهار هواپيما را از نظر احتمال آلودگی زير نظر گرفته اند . به گفته همين مقامات، يک هواپيمای روسيه امروز، پنجشنبه، عاری از آلودگی تشخيص داده شد، اما بازرسی از يک هواپيمای ديگر روسيه، و سه هواپيمای بريتيش ايرويز ادامه دارد.

بريتيش ايرويز با سی و سه هزار مسافری که با اين هواپيماها سفر کرده اند تماس گرفته است، اما ميگويد احتمال در خطر بودن مسافران بسيار کم است.

جان ريد وزير کشور بريتانيا ميگويد نشانه هائی از تشعشع مواد راديو اکتيو در دوازده مکان در بريتانيا پيدا شده است.

در روسيه مقامات در فرودگاهها کنترل های مرتبط با مواد راديو اکتيو را بيشتر کرده اند، و بر تدابير امنيتی حاکم بر نقل و انتقال مايعات و مواد به اصطلاح ژله ای افزوده اند.

الکساندر ليت وينکو، جاسوس سابق روس هفته گذشته از مسموميت مواد راديو اکتيو درگذشت. وی پيش از مرگ گفته بود برای ابراز مخالفت با ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه او را مسموم کرده اند. کرملين اين اتهام را تکذيب کرده است.

يک پزشک قانونی در بريتانيا امروز در آستانه کالبد شکافی از جسد ليت وينکو که قرار است فردا انجام گيرد ، تحقيقاتی را شروع کرده است. مقامات پس از آنکه پزشکان گفتند جسد مسموم شده اين جاسوس سابق روسيه خطری را متوجه پزشک قانونی و دستياران او نميکند، برنامه کالبد شکافی وی را تنظيم کردند.

XS
SM
MD
LG