لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۴

پيشبرد مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان در کانون گفتگوهای امروز رايس  و عباس بود


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ميگويد آمريکا به تعميم آتش بس اخير اسرائيل و فلسطينيان اميدوار است و به تلاش برای پيدا کردن راه حلی در مورد اين مناقشه سرعت خواهد داد. خانم رايس در يک کنفرانس خبری مشترک با محمود عباس رئيس حکومت خودمختار فلسطينی صحبت ميکرد، که امروز بلافاصله پس از ملاقات آنها در شهر اريحا در کرانه غربی برپا شد. خانم رايس همچنين گفت وضعيت انسانی در قلمرو فلسطينيان ، از جمله آنچه که وی آن را وضعيتی تحقير آميز ناميد، بايد بهتر شود.

خانم رايس ، قرار است امروز، در بيت المقدس با اهوت اولمرت نخست وزير اسرائيل نيز ملاقات کند.

مقامات اسرائيلی و فلسطينی هفته گذشته در مورد آتش بسی به توافق رسيدند که به عمليات پنج ماهه نظامی اسرائيل در نوار غزه پايان داد. اين آتش بس ، به رغم شليک های گاه به گاه راکت توسط فلسطينی ها به اسرائيل، برقرار مانده است. در همين حال آقای عباس ميگويد مذاکرات با گروه حاکم حماس در باره تشکيل يک دولت وحدت فلسطينی به بن بست رسيده است. فلسطينيان اميدوار بودند با تشکيل دولت حدت زمينه برای از سرگيری کمک های بين المللی به حکومت خودمختار فلسطينی مساعد شود. اين کمک ها از ماه مارس که اسلاميون قدرت را در دولت فلسطينی قبضه کردند، قطع شده است.

در اين ميان سازمان ملل متحد ميگويد دزموند توتو، اسقف اعظم آفريقای جنوبی و برنده جايزه صلح نوبل در راس يک هيات حقيقت ياب روانه نوار عزه ميشود . يک مقام سازمان ملل متحد گفت آقای توتو به شهرک بيت حنون خواهد رفت تا در باره کشته شدن نوزده فلسطينی در شليک های اوايل اين ماه توپخانه اسرائيل تحقيق کند.

XS
SM
MD
LG