لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۳

مجلس اتيوپی برای مقابله با حمله احتمالی اسلامگرايان سومالی به دولت اختيار داد


مجلس اتيوپی روز پنجشنبه به دولت اين کشور اختيار داد در صورت حمله نيروهای اسلامی سومالي، کشور همسايه، همه اقدامات قانونی لازم را انجام دهد.

قطعنامه‌ای که امروز توسط قانونگذاران اتيوپيائی در آديس آبابا به تصويب رسيد، حاکی است که در صورت اشغال خاک اتيوپی توسط اسلامگرايان سومالي، که بيشتر خاک سومالی را در اختيار دارند، دولت اتيوپی بايد به هر اقدام مقتضی قانونی دست بزند.

هفته گذشته، آقای ملس زناوي، نخست وزير اتيوپی گفت دولت او برای جنگ احتمالی با اسلامگرايان سوماليائی تدارک لازم را ديده است.

اسلامگرايان سوماليائی عليه اتيوپی اعلام جهاد داده‌اند، زيرا دولت اتيوپی را متهم ساختند که برای حمايت از دولت موقت و ضعيف سومالي، نيروی نظامی به داخل سومالی اعزام کرده است.

دولت اتيوپی اعلام کرده است که تنها چند صد آموزشگر نظامی به سومالی فرستاده است اما گزارش‌هائی که از سومالی مي‌رسد حاکی است که هزاران سرباز اتيوپيائی هم‌اکنون در سومالی مستقر شده‌اند.

در ضمن، يک مقام ارشد دولت آمريکا گفت ستيزه‌جويان القاعده در سومالی فعال هستند و به جنگجويان اسلامگرا، آموزش مي‌دهند.

آقای جندای فريز، مديرکل امور آفريقا در وزارت امورخارجه آمريکا، گفت واشنگتن از برنامه اعزام نيروهای حافظ صلح آفريقای شرقی به سومالی حمايت مي‌کند که به برقراری ديالوگی ميان اسلامگرايان و دولت موقت، کمک کنند.

XS
SM
MD
LG