لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۳

بوش اعلام کرد آمريکا به حمايت از دولت المالکی ادامه مي دهد


جرج بوش، رئيس جمهوری آمريکا، روز پنجشنبه (امروز) بعد از ديدار با نوری المالکي، نخست وزير عراق، در امان، پايتخت اردن، تاکيد کرد که آمريکا دنبال خروج آبرومندانه از عراق نيست و افزود نيروهای آمريکائی تا تکميل ماموريت خود، و تا زمانی که دولت عراق ضروری بداند، در عراق خواهند ماند.

بوش گفت با نوری المالکی موافق است که تجزيه عراق به خشونت های فرقه‌ای پايان نمی بخشد، بلکه به آنها دامن مي‌زند.

بوش و المالکی در باره راه سرعت بخشيدن به انتقال مسئوليت امنيت عراق از نيروهای ائتلاف به نيروهای عراقي، مذاکره کردند.

آقای مالکی گفت امکان دارد کشورهائی مثل ايران و سوريه نقشی در تثبيت اوضاع عراق ايفا کنند. وی گفت آماده است با «هر کس» به خصوص همسايگان عراق که به نياز به همکاری با دولت وحدت ملی در عراق، باور دارد، همکاری کند.

قرار بود آقای بوش و نوری المالکي، روز گذشته، چهارشنبه، ديدار مشترکی در امان داشته باشند اما مقامات کاخ سفيد گفتند که ملک عبدالله و المالکی تصميم گرفتند برنامه ديدار سه جانبه را لغو کنند.

مقامات کاخ سفيد هر نوع رابطه ميان لغو ديدار سه جانبه با يادداشت محرمانه‌ شورای امنيت ملی کاخ سفيد را رد کردند. بنا به گزارش نيويورک تايمز، در آن يادداشت، استيون هدلي، مشاور امنيت ملی آمريکا، در توانائی آقای المالکی برای کنترل خشونت درعراق، ترديد ابراز کرده بود.

برنامه ملاقات مالکی با رئيس جمهوری آمريکا در اردن همچنين با مخالفت قانونگذاران وفادار به روحانی تندرو شيعه، مقتدی صدر، همراه شد. روز چهارشنبه سی نماينده مجلس و پنج وژير کابينه اعلام کردند در اعتراض به اين ديدار، دولت مالکی را بايکوت مي‌کنند.

XS
SM
MD
LG