لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۱

پاپ گفت از پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا حمايت می کند


پاپ بنديکت شانزدهم، رهبر کاتوليک‌های جهان، امروز چهارشنبه، در دومين روز سفر پنج روزه خود به ترکيه، از جمله از شهر افسوس ديدار مي‌کند و قرار است در استانبول، با سران کليسای اورتودوکس ترکيه ديدار کند برای از ميان برداشتن اختلاف ديرينه ميان شاخه‌های کاتوليک و اورتودوکس مسيحيت. وی از پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا ابراز حمايت کرد.

او روز چهارشنبه در پیشاپیش صدها زائر، تحت تدابير شديد امنيتی، مراسم دعا و نیایش جمعی را در يک زیارتگاه مسیحیان در غرب ترکیه در نزدیکی شهر افسوس در صومعه ای موسوم به «خانه مريم» برگزار کرد. بسياری از مسیحیان بر این باورند که مریم مادر عیسی مسیح، آخرین سالهای زندگی خود را در آنجا سپری کرد.

پاپ همچنین خاطره‌ی یک کشیش کاتولیک را که در فوریه سال جاری هدف گلوله‌ی یک جوان ترک قرار گرفت و کشته شد گرامی داشت. آن حادثه در گرماگرم خشم مسلمانان از انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در رسانه های غربی روی داد.

وی بعد از اين مراسم، در استانبول با پدر بارتولوميو، رهبر کليسای اورتودوکس ترکيه ديدار خواهد کرد.

پاپ بنديکت روز گذشته، سه‌شنبه، در آغاز سفر خود به ترکيه، با پيشوايان مذهبی ديدار کرد با هدف آشتی مذهبي، در پيامد خشم مسلمانان از سخنان وی در آلمان، که طی آن، در نقل قولی از يک امپراتور روم شرقي، اسلام را با خشونت مرتبط دانست.

به گفته يک کاردينال واتيکان که همراه پاپ در اين سفر است، بنديکت در ترکيه به ميزبانان خود گفت که از تلاش دولت ترکيه برای پيوستن به اتحاديه اروپا حمايت مي‌کند.

پاپ چند ماه پيش در آلمان با نقل قول از يک متن قرن ۱۴ نوشته کريستيان، امپراتور روم شرقي، موجی از خشم در جهان اسلام برانگيخت. امپراتور روم شرقی گفته بود برخی از آموزه‌های پيامبر اسلام شيطانی و غيرانسانی است. پاپ در پيامد واکنش خشمگين مسلمانان، بارها تاکيد کرد که خود او به اين ديدگاه اعتقاد ندارد و بارها از اينکه نقل قول مذکور مسلمانان را برانگيخته است، ابراز تاسف کرد.

واتيکان اعلام کرد که منظور از سخنرانی پاپ در آلمان اين بود که عدم تطابق دين و خشونت را نشان بدهد.

XS
SM
MD
LG