لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۹

دبيرکل ناتو گفت موفقيت در افغانستان برای امنيت و ارزش های مشترک اعضای ناتو حياتی است


در دومين و آخرين روز اجلاس سران کشورهای عضو پيمان آتلانتيک شمالی (ناتو) در ريگا، پايتخت لتونی، انتظار مي‌رود که موضوع افغانستان همچنان در محور مذاکرات باشد.

جرج بوش، رئيس جمهوری آمريکا، و سران ۲۶ کشور عضو ناتو در بيانيه‌ای که قرار است امروز، چهارشنبه منتشر شود، بر تصميم خود تاکيد خواهند ورزيد، مبنی بر ادامه ماموريت ناتو در افغانستان، که با از برآمدن دوباره نيروهای القاعده و طالبان مواجه است.

ياپ دو هوپ شفر، دبيرکل ناتو، گفت پيروزی ناتو در افغانستان، هدف درستی است که برای امنيت جمعی اعضای ناتو و ارزش های مشترک، حياتی است.

اما چند کشور عضو ناتو، از جمله آلمان، فرانسه، اسپانيا و ايتاليا، يا از تامين سربازهای بيشتر برای افغانستان سرباز مي‌زنند، يا در برابر فراخوان اعزام نيرو به جنوب افغانستان، مقر نيروهای طالبان و القاعده، امتناع مي‌ورزند.

در ضمن، آقای دوهوپ شفر گفت سران ناتو تشکيل يک نيروی واکنش سريع ۲۵ هزار نفری را اعلام کرد که هدف آن برخورد با رويدادهای اضطراری در نقاط مختلف جهان است.

از جمله ديگر مباحث امروز در دستور کار سران کشورهای عضو پيمان ۵۷ ساله آتلانتيک شمالي، آموزش سربازان در خاورميانه، و گستش همکاری ناتو با کشورهای غيرعضو نظير ژاپن، استراليا و کره جنوبی است.

XS
SM
MD
LG