لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

بوش در اردن راههای مقابله با خشونت درعراق را با المالکی وملک عبدالله بررسی ميکند


پرزيدنت بوش در امان، پايتخت اردن، راههای مقابله با خشونت در عراق را بررسی ميکند.

ملک عبدالله پادشاه اردن امروز عصر در کاخ سلطنتی آن کشور به پرزيدنت بوش که پس از شرکت در کنفرانس سران ناتو در ريگا، از لتونی روانه اردن شده بود، خوش آمد گفت .

پرزيدنت بوش فردا با نوری المالکی نخست وزير عراق ملاقات ميکند. ملاقات رهبران آمريکا و عراق قبلا برای امروز برنامه ريزی شده بود.

پرزيدنت بوش در آستانه سفر به اردن گفت تروريست های القاعده خشونت را در عراق تشديد ميکنند.

پرزيدنت بوش گفت ميخواهد از برنامه های آقای المالکی برای استقرار امنيت در عراق با خبر شود.

پرزيدنت بوش همچنين گفت در نظر دارد در باره اقدامات آمريکا برای انتقال مسئوليتی بيشتر به نيروهای امنيتی عراق، و نيز مسئوليت کشورهای ديگر در منطقه برای حمايت از امنيت عراق، تبادل نظر کند.

پرزيدنت بوش گفت وی نيروهای آمريکائی را از عراق تا وقتی که ماموريت آنها به انجام نرسيده باشد، و عراق بتواند روی پای خود به ايستد و از خود دفاع کند، خارج نخواهد کرد.

در اين ميان دولت المالکی بر سر برنامه ملاقات وی با پرزيدنت بوش با بحرانی سياسی روبرو شده است. در بغداد قانونگزاران وفادار به مقتدا صدر ، واعظ تندرو شيعه، در اعتراض به برنامه ملاقات آقای المالکی با پرزيدنت بوش مشارکت خود را در دولت عراق به حالت تعليق درآورده اند. پنج وزير کابينه و سی قانونگزار مذاکرات را تحريک آميز توصيف کرده اند.

آقای المالکی امروز پس از ورود به امان گفت آمريکا شريک عراق است و دو کشور در مورد يک استراتژی جديد برای بهبود بخشيدن به شرايط امنيتی با يکديگر همکاری ميکنند.

در همين حال به گزارش روزنامه نيويورک تايمز مشاور امنيت ملی آمريکا در باره توانائی نخست وزير عراق برای مقابله با خشونت های فرقه ای در آن کشور هشدار داده است. نيويورک تايمز ميگويد در سند محرمانه حاوی اين هشدار همچنين توصيه شده است آمريکا برای تقويت موضع رهبر عراق اقداماتی جديد انجام دهد. نيويورک تايمز ميگويد اين سند پس از آن تهيه شد که استيفن هادلی مشاور امنيت ملی آمريکا روز سی ام اکتبر در بغداد با آقای المالکی ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG