لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

لغو مقررات منع تردد در بغداد، راه را برای سفر طالبانی به ايران هموار کرد


دولت عراق مقررات منع عبور و مرور در بغداد را که سه روز ادامه پيدا کرد، روز دوشنبه لغو کرد.

شاهدان عينی گفتند که رفت و آمد در خيابان‌های بغداد سبک بود. اين مقررات بعد از آن به مورد اجرا گذاشته شد که بيش از ۲۰۰ نفر در محله شيعه‌نشين صدرشهر بغداد در اثر حمله گسترده‌ای از طريق خمپاره‌اندازها و چندين اتوموبيل محتوی بمب، جان خود را از دست دادند و به تلافی آن، دستجات مسلح شيعه، دست کم سی نمازگزار سنی را در حمله به مساجد سني‌ها به قتل رساندند.

لغو مقررات منع عبور و مرور و محدوديت مسافرت هوائي، باعث شد که راه برای سفر جلال طالباني، رئيس جمهوری عراق، به تهران برای ديدار با محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهوری اسلامي، باز شود.

اين دو قرار است در باره وضع رو به وخامت امنيت در عراق و اينکه حکومت ايران چگونه مي‌تواند در کاهش از خشونت فرقه‌ای در عراق موثر باشد، مذاکره کنند.

گفته مي‌شود که حکومت ايران بر گروه‌ها و دستجات مسلح شيعه در عراق نفوذ دارد.

روزنامه نيويورک تايمز گزارش داد که گروه فراجزبی تحقيق در باره عراق قصد دارد از دولت بوش بخواهد برای خاتمه دادن به خشونت‌ها در عراق، ديپلماسی محلی پرپشتکاری را به مورد اجرا بگذارد، شامل مذاکرات مستقيم با حکومت‌های ايران و سوريه.

از سوی ديگر، ارتش آمريکا در عراق اعلام کردک ه سه سرباز آمريکائی در جريان عمليات نظامی صبح يکشنبه در بغداد کشته شدند و دو سرباز نيز در همان عمليات مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG