لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

مذاکرات اتحاديه اروپا با ترکيه بر سر قبرس شکست خورد: فنلاند


فنلاند، رئيس ادواری اتحاديه اروپا، اعلام کرد که مذاکرات با ترکيه بر سر موضع ترکيه در قبال قبرس شکست خورد، و به اين ترتيب، تقاضای ترکيه برای پيوستن به اتحاديه اروپا، به مخاطره افتاد.

ارکی توئوميوجا، وزير امورخارجه فنلاند، امروز دوشنبه، بعد از ديدارهای جداگانه با عبدالله گل، وزير امورخارجه ترکيه و همتای قبرسی او، در شهر تامپر فنلاند، گفت مذاکرات به نتيجه نرسيد. بخش يونانی نشين قبرس عضو اتحاديه اروپا است.

ترکيه حاضر نيست در اجرای پيمان گمرکی اتحاديه اروپا، به تقاضای اتحاديه اروپا برای گشودن بنادر خود به روی کشتي‌های بخش يونانی قبرس تن دردهد. بخش يوناني‌نشين قبرس، به عضويت اتحاديه اروپا در آمده است اما بخش ترک‌نشين آن، منزوی است.

آقای توئوميوجا گفت تصمی در باره تعليق مذاکرات الحاق ترکيه به اتحاديه اروپا احتمالا در ديدار مقامات اتحاديه اروپا در 11 دسامبر در بروکسل گرفته خواهد شد و تصميم نهائی يک هفته بعد از آن در ديدار سران اتخاذ مي‌شود.

ترکيه گفته است که وقتی حاضر است کشتي‌های بخش يوناني‌نشين قبرس را به بنادر خود راه دهد که اتحاديه اروپا بخش ترک‌نشين قبرس را از انزوا به در آورد. دولت بخش يوناني‌نشين قبرس از ترکيه خواسته است درخواست اتحاديه اروپا را عملی سازد.

ترکيه گفته است که موضوع قبرس، يک موضوع سياسی است و برای گنجانده شدن در مذاکرات ترکيه با اتحاديه اروپا مناسب نيست.

جزيره قبرس از سال 1974، هنگامی که سربازان ترکيه بخشی از خاک قبرس را در واکنش به کودتای تحت‌الحمايه ارتش يونان در نيکوزيا، اشغال کردند.

دولت بخش ترک‌نشين ترکيه که خود را جمهوری ترکی شمال قبرس مي‌خواند، فقط از سوی ترکيه به رسميت شناخته شده است.

XS
SM
MD
LG