لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۳

در ازای آزادی گروگان، اسرائيل حاضر است شماری از زندانيان فلسطينی را آزاد کند: اولمرت


اهود اولمرت، نخست وزير اسرائيل، گفت که دولت اسرائيل حاضر است که شماری از زندانيان فلسطينی را آزاد کند و از منابع مالی تشکيلات فلسطينی رفع مسدوديت کند، در صورتی که آدمربايان فلسطيني، سربازی اسرائيلی که تابستان گذشته به گروگان گرفته اند، آزاد کنند.

آقای اولمرت روز دوشنبه طی يک سخنرانی گفت دست صلح به سوی فلسطيني‌ها دراز مي‌کند.

اين نخستين بار بود که نخست وزير اسرائيل بالاخص از تبادل زندانيان برای آزادی گروگان اسرائيلي، سرجوخه گيلاد شليط سخن مي‌گفت. ربوده شدن اين سرباز توسط ستيزه‌جويان فلسطينی در تيرماه (ژوئن) گذشته، باعث شد که اسرائيل سربازان خود را برای عمليات نظامی گسترده که پنج ماه طول کشيد، مجددا به نوار غزه گسيل دارد.

اولمرت در ازای توقف خشونت‌ها در نوارغزه، مشوق‌های انساندوستانه و اقتصادی پيشنهاد کرد، اما گفت از سر گيری مذاکرات صلح با فلسطيني‌ها به آزادی گروگان اسرائيلی و محکوم کردن خشونت عليه اسرائيل توسط فلسطيني‌ها بستگی خواهد داشت.

در ضمن، مقامات امنيتی فلسطينی گفتند که سربازان اسرائيلی در ساحل غربی يک ستيزه جوی فلسطينی و يک زن را که به کمک او آمده بود، به ضرب گلوله از پای در آوردند.

سربازان اسرائيلی روز يکشنبه در پی برقراری يک آتش‌بس جديد، از نوار غزه خارج شدند. آقای اولمرت روز يکشنبه گفت اميدوار است که اين آتش‌بس را به ساحل غربی رود اردن نيز تعميم دهد.

گروه‌های ستيزه‌جوی فلسطينی از اسطرائيل خواسته‌اند عمليات نظامی خود را در تمام مناطق فلسطينی متوقف سازد.

XS
SM
MD
LG