لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

۳٧ سرنشين جت روسی سپاه پاسداران در اثر سقوط هواپيما در فرودگاه مهرآباد کشته شدند


سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد يک هواپيمای نظامی نيروی هوائی سپاه در فرودگاه مهرآباد تهران سقوط کرد و ۳٧ نفر از مسافران و خدمه آن کشته شدند.

رسانه های دولتی از قول سپاه پاسداران گزارش دادند که سانحه سقوط هواپيمای آنتونف ۷۴ امروز دوشنبه اندکی پس از پرواز روی داد.

سردار يحيی رحيم صفوی، فرمانده سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشيه‌ گردهمائی واحد بسيج سپاه پاسداران، به خبرنگاران گفت بررسي دقيق و كارشناسي اين حادثه‌ احتياج به زمان دارد، ولي اطلاعات اوليه و كارشناسي‌هاي اوليه‌ متخصصين نيروي هوايي سپاه طبق مشاهداتی كه تا به حال داشتند حاكي از اين است كه دقايق اوليه پرواز يكي از موتورهاي هواپيماي آنتونف از كار می‌افتد و اين باعث عدم تعادل هواپيما و برخورد احتمالي بال هواپيما كه حامل سوخت هواپيما است مي‌شود و اين باعث انفجار هواپيما شده است. وی احتمال هر نوع خرابکاری در اين هواپيما را ضعيف دانست.

سپاه پاسداران در بيانيه رسمی خود نوشت قربانيان اين سانحه عازم ماموريت به مناطق عملياتي جنوب كشور بودند.

سرنشينان هواپيما که به مقصد شيراز در پرواز بود، ٣۲ تن از اعضاء سپاه پاسداران و شش خدمه هواپيما بوده اند. يک تن از سرنشينان هواپيما زنده مانده است.

جمهوری اسلامی تاريخی مملو از سوانح هوائی دارد. دولت ايران تحريم های آمريکا را که باعث شده است نتواند برای هواپيماهای کهنه ساخت آمريکا قطعات يدکی بخرد، مقصر ميداند. اما منتقدين همچنين مي گويند که هواپيماها درست سرويس و نگهداری نمی شوند.

در ماه دسامبر سال گذشته يک هواپيمای لاکهيد سی-١٣٠ ارتش که ساخت آمريکا است کمی پس از بلند شدن از تهران، سقوط کرد، و ١٠٨ سرنشين آن که عمدتاً خبرنگار بودند، کشته شدند.

XS
SM
MD
LG