لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

نخست وزير ترکيه برای ديدار با پاپ، برنامه سفر خود را تغيير داد


دهها هزار نفر از مردم در استانبول، بزرگترين شهر ترکيه دست به راهپيمايی زدند. اين راهپيمايی در اعتراض به سفر هفته جاری پاپ بنديکت، رهبر کاتوليکهای جهان است که قرار است چهار روز به طول بيانجامد. دفتر نخست وزير ترکيه اعلام کرد که وی با تغيير برنامه های خود روز سه شنبه با پاپ ديدار خواهد کرد.

اعتراضات روز گذشته در ترکيه توسط گروه اسلامگرای سعادت سازماندهی شده بود. مقامات ترکيه گفتند راهپيمايی تحت تدابير امنيتی شديدی و بطور مسالمت آميز برگزار شد.

رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه در آغاز قصد داشت به بهانه سفر به لتوني برای شرکت در اجلاس سران ناتو، از ديدار با پاپ پرهيز کند. اما اعلام شد که در فرودگاه آنکارا قبل از عزيمت به ريگا، با پاپ ملاقات خواهد کرد.

در واتيکان، پاپ بنديکت گفته است با اشتياق در انتظار ديدار از ترکيه و فرصتی برای ابلاغ «احترام و دوستی صادقانه» خود به مردم ترکيه است.

معترضان روز گذشته با دادن شعارهای اسلامی اعلام کردند که ورود پاپ به ترکيه برای آنان واقعه ای نا خوشايند خواهد بود، مگر آنکه پاپ به خاطر ايراد مطالب منفی در مورد اسلام بطور تمام و کمال پوزش بخواهد و اظهار پشيمانی کند.

پاپ ضمن اظهار تأسف عميق نسبت به واکنشهای مربوط به سخنرانی خود، افزوده است که به اين نقل قولهای منفی که از جانب امپراطور روم شرقی در قرن چهاردهم بيان شده بود، اعتقادی ندارد.

XS
SM
MD
LG