لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

کابينه لبنان از تشکيل دادگاه بين المللی برای محاکمه عوامل قتل رفيق حريری حمايت کرد


کابينه لبنان رسما از طرح سازمان ملل برای محاکمه مظنونان به مشارکت در قتل رفيق حريری اعلام حمايت کرد و با اين اقدام خود، خشم جناح مخالف دولت که هوادار نفوذ سوريه در لبنان است، برانگيخت.

طرح تشکيل دادگاه بين‌المللی از سوی سازمان ملل اينک بايد در مجلس لبنان به تصويب برسد.

گروه تحقيق سازمان ملل چندين تن از مقامات امنيتی هوادار سوريه در لبنان را در قتل رفيق حريری دخيل دانست. هواداران رفيق حريری، نخست وزير اسبق لبنان که همراه ۲۲ تن ديگر در اثر انفجاری در بيروت در سال ۲۰۰۵ به قتل رسيد، سوريه را به مداخله مستقيم در اين جنايت متهم کرده‌اند اما دولت سوريه اين اتهام را رد کرده است.

سوريه همچنين هر گونه مداخله در سوءقصد هفته پيش عليه وزير صنايع لبنان، پی ير جميل را نيز انکار کرده است. وی از مخالفان سرسخت نفوذ سوريه در لبنان بود.

کابينه لبنان روز شنبه بدون حضور شش وزير شيعه طرفدار نفوذ سوريه، از اعضای حزب‌الله لبنان و حزب امل، تشکيل جلسه داد. اين وزرا، که عضو جناح مخالف دولت لبنان هستند، چند هفته پيش در پی مخالفت نخست وزير با اعطای قدرت بيشتر به جناح مخالف، از مقامهای خود استعفا دادند.

اوپوزيسيون هوادار سوريه در لبنان تهديد کرده است که اگر به خواسته‌هايش ترتيب اثر داده نشود، دولت طرفدار آمريکای نخست وزير فواد سينورا را ساقط خواهد کرد.

آقای جان بولتون، سفير آمريکا درس سازمان ملل گفت مرگ پی ير جميل شايد بخشی از يک توطئه برای کودتا عليه دولت لبنان باشد.

بولتون گفت کاخ سفيد اخيرا هشدار داده است که حکومت‌های سوريه و ايران، از طريق حزب‌الله لبنان، در حال تدارک يک کودتا عليه دولت فواد سينوره هستند.

XS
SM
MD
LG