لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

شورشيان عراقی برای ادامه فعاليت به منابع مالی گستردهای دسترسی دارند: گزارش آمريکا


يک گزارش محرمانه دولت آمريکا که روز يکشنبه در روزنامه نيويورک تايمز فاش شد حاکی است که شورشيان عراقی از طريق قاچاق نفت و ساير کالاها و همچنين فعاليت‌های اقتصادی زيرزمينی ديگر و همچنين آدمربائی و دريافت غرامت، به منابع مالی مداومی دسترسی يافته‌اند که به کمک آن حتی مي‌توانند هزينه عمليات تروريستی در خارج از عراق را هم تامين کنند.

نيويورک تايمز مي‌نويسد در اين گزارش هفت صفحه‌ای که برخی از کارشناسان نتيجه‌گيري‌های آنرا عجولانه و غيرعلمی دانسته‌اند، حاکی است که شورشيان عراقی به سالانه بين ۷۰ ميليون الی ۲۰۰ ميليون دلار در آمد دسترسی دارند.

آمريکا فعاليت ديپلماتيک گسترده‌ای برای مقابله با خشونت‌های فزيانده در عراق آغاز کرده است. اواسط هفته قرار است جرج بوش، رئيس جمهوری آمريکا با نوری المالکی، نخست وزير عراق ديدار کند و ديک چنی، معاون رئيس جمهوری آمريکا ديروز، شنبه، در ديدار با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، از وی خواست از نفوذ سنتی خود در ميان سني‌های عراق برای دعوت آنها به آرامش استفاده کند.

نيويورک تايمز نوشت گزارش محرمانه در باره منابع مالی شورشيان را مقامات آمريکا در اختيار اين روزنامه قرار داده اند تا به درک بيشتر چالش‌هائی که در مقابله با شورشيان آمريکا پيش روی آمريکاست، کمک کرده باشند.

XS
SM
MD
LG