لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

رئيس جمهوری چين با صاحبان صنايع در پاکستان ديدار کرد


هو جينتائو، رئيس جمهوری چين، که برای يک سفر چهار روزه در پاکستان به سر می برد، امروز شنبه، در شهر لاهور، واقع در نزديک مرز هند، با صاحبان صنايع وکسب و کار در پاکستان ديدار کرد.

اين ديدار در اجرای وعده آقای هو انجام شد که روز جمعه گفت علاوه بر گسترش مناسبات بازرگانی و نظامی با پاکستان، هدف از سفر او تبادل فرهنگی نيز هست.

آقای هو در اسلام آباد يک قرارداد تجارت آزاد پنجساله با پرويز مشرف، رئيس حکومت پاکستان به امضا رساند، که هدف از آن گسترش همکاري‌های بازرگانی و اقتصادی ميان دو کشور است.

آقای هو گفت که چين به کمک‌های خود به پاکستان برای توسعه نيروگاه‌های برق اتمی ادامه خواهد داد و وعده داد که از چين حمايت سياسی و اقتصادی خود را از پاکستان بيشتر خواهد کرد.

مقامات چين و پاکستان گفتند قرارداد ميان چين و پاکستان مي‌تواند حجم مبادلات دو کشور را که سال گذشته حدود 4 ميليارد دلار بود، ظرف پنجسال به 15 ميليارد دلار افزايش دهد.

دو کشور اعلام کردند که همکاری پرسابقه خود در توسعه تکنولوژی نظامی را گسترش مي‌دهند و پاکستان قرار است از چين هواپيماهای مجهز به سيستم‌های رادار خريداری کند.

ژنرال مشرف گفت ديدار آقای هو از پاکستان، نقطه اوج رابطه 55 ساله ديپلماتيک ميان پاکستان وچين است. طی ده سال اخير، آقای هو نخستين رئيس جمهوری چين است که از پاکستان ديدار مي‌کند.

XS
SM
MD
LG