لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

چندين مسجد اعراب اهل تسنن در بغداد به آتش کشيده شدند


امروز شنبه بغداد کماکان تحت مقررات منع عبور و مرور است. روز جمعه شبه نظاميان مظنون شيعه دراقدامی انتقام جويانه در برابر بمب گذاری های روز پنجشنبه در يک محله شيعه نشين بغداد که بيش از ٢٠٠ نفر را به هلاکت رسانيد، روز جمعه مساجد متعلق به عرب های اهل تسنن را در پايتخت عراق مورد حمله قراردادند.

شاهدان عينی گفتند شبه نظاميان شيعه در حملات روز جمعه خود، چهارمسجد متعلق به عرب های اهل تسنن را با سلاح های آر پی جی و مسلسل مورد حمله قراردادند. به گفته مقامات مسئول ، حدود ٣٠ نفر در اين حملات کشته شدند.

خشونت های جديد هنگامی روی داد که دولت عراق مقررات منع رفت و آمد را در بغداد به مورد اجرا گذارد و برخی از رهبران مذهبی و سياسی عراق به دنبال بمب گذاری های روز پنجشنبه از مردم خواسته بودند که آرامش خود را حفظ کنند.

در واشنگتن، کاخ سفيد تازه ترين خشونت را "اقداماتی بی رحمانه" توصيف کرد که در جهت سرنگونی دولت عراق که به گونه ای دمکراتيک انتخاب شده است، به عمل آمده است.

در رويدادی ديگر، شاهدان عينی می گويند يک هليکوپتر آمريکائی روز جمعه به مبادله آتش با شبه نظاميان مستقر در محله شيعه نشين صدرشهر پرداخت. اين محله که قرارگاه شيعيان است، صحنه بمب گذاری های روز پنجشنبه بود.

ارتش آمريکا می گويد هليکوپتر پس از آن که مشاهده کرد که شليک راکت ازصدر شهر صورت می گيرد، راکت اندازهای اين محله را منهدم ساخت.

در همين حال سياستمداران وفادار به مقتدی صدر، روحانی افراطی اهل تشيع عراق، تهديد کرده اند، اگر نوری المالکی نخست وزيرعراق هفته آينده در اردن با پرزيدنت بوش ديدارکند، دولت وحدت ملی عراق را مورد تحريم قرارخواهند داد.

کاخ سفيد می گويد با وجود اين تهديد ، ديدار رئيس جمهوری آمريکا ونخست وزيرعراق به قوت خود باقی است.

قراراست رئيس جمهوری آمريکا و نخست وزير عراق برای بررسی جنگ درعراق ، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته آينده در امان پايتخت اردن با يکديگرديدارکنند.

XS
SM
MD
LG