لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

بيش از ۱۵۰ نفر در انفجارهای شهرک صدر جان باختند


پلیس عراق می‌گوید در حملات انتحاری و خمپاره‌ای در محله شیعه‌نشین شهرک صدر در بغداد، دست کم ۱۵۰ تن کشته شده‌اند. به گفته مقامات، امروز، پنجشنبه، حد اقل پنج اتومبیل بمب گذاری شده در محله منفجر شدند. این حملات دست کم ۲۵۰ مجروح نیز برجا گذاشت. پس از شدت گرفتن حملات دولت عراق مقررات منع رفت و آمد را برای مدتی نامعلوم در بغداد برقرار کرد.

پیشتر، ارتش آمریکا گفت نیروهای عراقی، همراه با مشاوران ائتلاف، برای دستگیری رهبری یک سلول آدم ربائی و قتل، به شهرک صدر حمله کردند. در یک اطلاعیه نظامی گفته می‌شود عقیده بر این است که او احتمالا از محل یک سرباز آمریکائی که هفته پیش ربوده شد آگاه است.

مقامات عراقی می‌گویند بیش از ۳۰ مرد مسلح به ساختمان وزارت بهداری در بغداد حمله کردند، و نبرد سختی را با نیروهای امنیتی موجب شدند. به گفته مقامات، مهاجمان گلوله‌های خمپاره شلیک کردند و به نظر می‌رسد کارمندان وزارتخانه در داخل به دام افتاده‌اند. در مورد تعداد تلفات هنوز گزارشی نرسیده است.

شاهدان عراقی می‌گویند نیروهای آمریکائی چهار نفر را در شهرک صدر کشتند. ارتش آمریکا در باره این گزارش اظهار نظر نکرده است.

در این میان، دفتر دیک چینی معاون رئیس جمهوری آمریکا این گزارش را که برای گذراندن تعطیلی روز شکرگزاری با سربازان آمریکائی در بغداد بسر می برد، تکذیب کرد. تلویزیون عراق گزارش داده بود که چینی برای یک دیدار از قبل اعلام نشده به بغداد رفته است.

در رویدادی دیگر، ارتش آمریکا می‌گوید سه تکاور دریائی آمریکا که روز چهارشنبه در عملیات خصمانه در استان الانبار مجروح شدند، درگذشته‌اند.

XS
SM
MD
LG