لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۱

آمريکا احتمال داد نيروهای حافظ صلح دارفور را اتحاديه آفريقا فرماندهی کند


به گفته يک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمريکا، احتمال دارد فرماندهی نيروی گسترش يافته پاسدار صلح در دارفور سودان، بر عهده افسران اتحاديه آفريقا قرار گيرد.

آقای جندای فريزر Jendayi Frazer مديرکل امور آفريقا در وزارت امورخارجه آمريکا گفت مناسب است که فرماندهان آفريقائی هدايت نيروی حافظ صلح جديد را که ترکيبی از نيروهای سازمان ملل و اتحاديه آفريقا خواهد بود، در دست گيرند.

دولت سودان موافقت اصولی خود را با الحاق سربازان سازمان ملل به نيروی گسترش يافته اتحاديه آفريقا در دارفور اعلام کرد، اما جزئيات اين برنامه هنوز تکميل نشده است. اما قرار است شمار سربازان پاسدار صلح در دارفور به 17 هزار نفر برسد و سه هزار مامور پليس نيز به آنها ملحق شوند.

آقای فريزر گفت اتحاديه آفرقا قادر نخواهد بود به تنهائی نيروی گسترش يافته را اداره کند، و به کمک سازمان ملل نياز خواهد داشت.

کوفی عنان، دبيرکل سازمان ملل گفت که نيروی مشترک سازمان ملل و اتحاديه آفريقا از منابع مالی سازمان ملل و از قابليت اين سازمان برای اعزام سرباز و ارسال تجهيزات به نقاط مورد نياز، بهره مند خواهد شد.

پيشتر، آقای يان الگند، سرپرست برنامه های انساندوستانه سازمان ملل، دولت سودان را متهم کرد دستجات جديد از ستيزه‌جويان را برای مبارزه با شورشيان دافور، تجهيز کرده است. وی همچنين گفت که سودان در راه رساندن کمک‌های بين‌‌المللی به آوارگان دارفور مانع ايجاد مي‌کند.

XS
SM
MD
LG