لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

آنگلا مرکل: آلمان قصد ندارد سربازانش را از شمال افغانستان به نواحی ناآرام کشور منتقل کند


آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان می گوید او قصد ندارد سربازان آلمانی را از شمال افغانستان به نواحی ناآرام جنوب کشور منتقل کند. آلمان حدود ۲۹۰۰ سرباز در افغانستان دارد که در نیروی زیر فرمان ناتو خدمت می کنند.

خانم مرکل روز چهارشنبه گفت ارتش آلمان وظیفه "مهم و خطیری" در شمال افغانستان بر عهده دارد . سربازان به بازسازی منطقه کمک می کنند و امنیت را برای ۴۰ در صد جمعیت کشور فراهم می آورند.

آمریکا و دیگر اعضای ناتو به آلمان فشار می آورند که برای کمک به مقابله با شورش طالبان، سربازان خود را به جنوب افغانستان منتقل کند. اما آنگلا مرکل گفت به نظر او تعهد ارتش آلمان در افغانستان از ماموریت جاری که پارلمان تعیین کرده است فراتر نمی رود.

در همين حال، مقامات نظامی افغان و امریکا می گویند آنها سرگرم تهیه طرح هائی برای شتاب بخشیدن به افزایش تعداد نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان، و ژنرال کارل آیکنبری، فرمانده نیروهای ائتلاف در آن کشور، این موضوع را شامگاه سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در پنتاگون عنوان کردند. وردک گفت افغانستان می خواهد تا پایان سال ۲۰۰۸، سه سال زودتر از زمان مقرر، به هدف رساندن شمار سربازان افغان به ۷۰ هزار نفر برسد.

ژنرال آیکنبری گفت امریکا بهبود توانائی و افزایش اندازه ارتش و پلیس افغانستان را بررسی می کند. وی اظهار داشت شدت گرفتن فعالیت شورشیان در افغانستان ایجاب می کند که به تقویت نیروهای امنیتی کشور شتاب داده شود.

XS
SM
MD
LG