لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۰

نبرد ميان مخالفان و هواداران حزب حاکم بنگلادش، سه کشته و  ۲۰۰ مجروح برجای گذاشت


برای سومين روز متوالي، دستجات رقيب و هوادار جناح‌های سياسی در بنگلادش، در خيابان‌های داکا، پايتخت اين کشور، روز چهارشنبه، امروز، به زدوخورد ادامه دادند. روز سه‌شنبه در دومين روز نبردهای خياباني، سه تن کشته و حدود ۲۰۰ نفر مجروح شدند.

شاهدان عينی گفتند استفاده پليس ضد شورش از باتوم برای متفرق کردن صدها تن از هواداران و مخالفان دولت، سبب شد که چندين نفر روز چهارشنبه (امروز) زخمی شدند.

فعالان اوپوزيسيون ادامه اعتصاب عمومی و توقف وسائط نقليه در شهر داکا و ساير شهرهای بنگلادش را خواستار شدند. مدارس و مغازه‌ها بسته بودند و حرکت قطارها به وقفه دچار شد و جاده‌ها مسدود بود.

ائتلاف اوپوزيسيون، متشکل از چهارده حزب، اعتصاب را از سر گرفت تا بر تقاضای اصلاحات انتخاباتی پافشاری کند. در جريان سه روز اعتصاب هفته گذشته، دو نفر کشته شدند.

روز سه شنبه (ديروز) نيز سه نفر در جريان زدوخورد ميان فعالان سياسی رقيب، کشته شدند، و در حدود 200 نفر مجروح شدند.

شيخ حسينه از حزب عوامی ليگ، رهبر اوپوزيسيون، استعفای رئيس کميسيون انتخابات و معاونان او را خواستار شده است. مخالفان دولت مقامات انتخاباتی را به جانبداری از حزب حاکم متهم کرده‌اند. انتخابات ملی در بنگلادش قرار است در ماه ژانويه برگزار شود.

خالده ضيا، نخست وزير سابق بنگلادش، ماه گذشته در پايان دوران تصدی پنج ساله خود، کناره گرفت و قدرت را به يک دولت موقت منتقل کرد که زير نظر رياست جمهوری بنگلادش کار مي‌کند.

XS
SM
MD
LG