لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

سران چين و هند بر سر گسترش بازرگانی و ادامه مذاکرات مرزی توافق کردند


سران چين وهند وعده کردند که مناسبات بازرگانی ميان دو کشور همجوار را گسترش دهند و راهی بجويند برای بر طرف کردن اختلاف مرزي، که دهه هاست رابطه دو تا از سريع‌الرشدترين اقتصادهای جهان را تيره ساخته است.

دکتر مان‌موهان سينگ، نخست وزير هند، و آقای هو جينتائو، رئيس جمهوری چين در پايان ديدار روز سه‌شنبه (امروز) خود در دهلی نو، طرح‌های بهبود روابط ميان دو کشور را اعلام کردند.

سينگ گفت دو رهبر تعهد کرده‌اند که حجم بازرگانی ميان دو کشور را تا سال ۲۰۱۰ به ۴۰ ميليارد دلار افزايش دهند. هو گفت برای هر دو کشور جا هست که همزمان به پيشرفت ادامه دهند.

دو طرف روز سه‌شنبه به توافق رسيدند که مذاکره بر سر سرزمين‌ مورد اختلاف در مرز شمالی هند، از سر گرفته شود.

سران چين و هند در ديدار امروز خود در مجموع ۱۳ توافقتنامه به امضا رساندند، از جمله در باره افتتاح کنسولگري‌های جديد، همکاری در زمينه‌های علم و فنون، و تبادل فرهنگي.

آقای هو نخستين رئيس جمهوری چين است که در ده سال اخير، از کشور همسايه، هند، ديدار مي‌کند. او روز دوشنبه، ديروز، وارد هند شد و قصد دارد پيش از عزيمت به سوی اسلام‌آباد، پايتخت پاکستان در روز پنجشنبه اين هفته، از شهر تاريخی اگرا، و از شهر بمبئي، مرکز امور مالی هند، نيز ديدن کند.

در جريان ديدار آقای هو از هند، گروه‌هائی از تبتي‌های مقيم هند تظاهرات پراکنده‌ای برپا کردند که امروز، سه شنبه، برای دومين روز، ادامه يافت. اما پليس آنها را از رئيس جمهوری چين دور نگه داشت.

تظاهرکنندگان برای استقلال يا خودمختاری تبت، که در حال حاضر در کنترل چين است، شعار دادند. رهبر روحانی و سياسی بودائي‌های تبت، آقای دالائی لاما، در هند زندگی مي‌کند.

XS
SM
MD
LG