لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۲

بيماری ايدز در آفريقا


گزارش سازمان ملل متحد منطقه واقع در حاشيه صحراي افريقا را مرکز شيوع جهاني اچ آي وی و ايدز مي داند و مي گويد در آنجا حدود ۲۵ ميليون نفر، يا نزديک به دو سوم کساني که در سراسر جهان به ويروس آلوده هستند، زندگي مي کنند.

بنا به گزارش، نزديک به سه چهارم تمام مرگ هاي ناشي از ايدز در اين منطقه روي مي دهد – در ۲۵ سال گذشته دو ميليون و ۱۰۰ هزار نفر جانسپرده اند.

سازمان ملل متحد مي گويد زنان افريقائی بيشترين بار بيماري را به دوش مي کشند، و بيشتر از مردان به عفونت اچ آي وي مبتلا هستند.

گزارش اضافه مي کند زيمبابووه تنها کشور در حاشيه صحراي افريقا است که در آن نرخ ابتلا به اچ آي وی رو به کاهش است. و به نظر مي رسد اين کاهش به اقدامات پيشگيري، مانند پائين آمدن مناسبات جنسي بي قيد و بند خارج از زناشوئي و افزايش استفاده از کاندوم ارتباط دارد.

گزارش مي گويد بسياري از کشورها از جمله بوتسوانا، کنيا، مالاوي، ناميبيا، رواندا، آفريقاي جنوبي، اوگاندا و زامبيا بر کوشش براي مبارزه با ايدز افزوده اند.

با اين حال، نياز عظيمي که در برابر منطقه قرار دارد به اين معنا است که کمتر از يک چهارم حدود 5 ميليون نفري که نياز درمان دارند، آنرا دريافت مي کنند.

XS
SM
MD
LG