لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

گزارش سالانه سازمان ملل متحد در مورد بيماری ايدز در جهان


یک گزارش جدید سازمان ملل متحد نشان می دهد سال گذشته ۹۶۰ مورد جدید بیماری ایدز در آسیا گزارش داده شد، در همین حال شمار افرادی که تحت درمان قرار دارند در سالهای اخیر افزایش یافته است.

گزارش که روز سه شنبه انتشار یافت حاکی است تایلند از نظر درمان بیماری مقام اول را در منطقه دارد، و دست کم ۵۰ درصد کسانی که نیاز دارند، داروهای antiretroviral دریافت می کنند. گزارش حاکی است درصد بزرگی از عفونت های جدید در چین و تایلند در میان افرادی که در آنها خطر ابتلا به بیماری پائین است دیده می شود، و این موضوع نشان می دهد بیماری ممکن است از جمعیت دارای ریسک بالا فراتر می رود و عمومی تر می شود.

گزارش سازمان ملل متحد اضافه می کند کوشش های پیشگیری در فیلیپین ممکن است در جلوگیری از گسترش ایدز موثر واقع شود. به همین سان، به نظر می رسد گسترش آن در برمه و چین رو به کاهش است یا تثبیت می شود.

دانشمندان می گویند اروپای شرقی و جمهوری های شوروی سابق در دهه گذشته شاهد یک افزایش ۲۰ درصدی در شمار افراد آلوده به ویروس HIV ، که موجب ایدز می شود، بوده اند. برنامه ایدز، وابسته به سازمان ملل متحد، و سازمان جهانی بهداشت، در گزارش مشترکی می گویند اینک یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در منطقه آلوده هستند. تقریبا یک سوم بیماران جدید ۱۵ تا ۲۴ ساله هستند و یا در روسیه یا اوکراین زندگی می کنند. دانشمندان سوزن های استریل نشده را که هنگام استفاده غیر قانونی از مواد مخدر به کار می رود، مسئول این افزایش می دانند.

گزارش حاکی است گسترش ویروس HIV در داخل روسیه ادامه دارد، در آنجا در سال ۲۰۰۵ سی و پنج هزار مورد جدید گزارش شد. تحلیلگران می گویند نزدیک به ۳۵۰ هزار مورد در روسیه فقط مواردی را که مردم رسما عوارض بیماری را به سازمان های بهداشتی گزارش داده اند منعکس می کند.

در اروپای غربی، گزارش می گوید حدود سه چهارم عفونت ها در میان مهاجران پیدا شد

XS
SM
MD
LG