لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۶

ادامه خشونت ها و تحولات تازه در عراق


مقامات امنيتی عراق اعلام کردند اجساد ۱۴ نفر را که بنظر ميرسد توسط ستيزه جويان ملبس به يونيفورم پليس ربوده شده بودند، در بغداد پيدا کرده اند.

همچنين مقامات گفتند که مردان مسلح عمّار السفار، معاون شيعه مذهب وزارت بهداشت، را از منزلش در بغداد ربودند.

چند ساعت پيشتر، يک بمب گذار انتحاری۲۲ نفر را در شهر عمدتاً شيعه نشين حلّه کشت. بمب گذار در نقش يک کارفرما ظاهر شد و هنگاميکه گروهی از کارگران روز مزد جويای کار به دور اتومبيل او جمع شدند خود را منفجر کرد.

يک مقام پليس و تلويزيون عراق ميگويند دو مصری و يک عراقی در ارتباط با اين بمب گذاری دستگير شده اند. آنها همچنين اظهار ميدارند که بمب گذار تبعه سوريه بوده است.

اين خشونت ها زمانی رخ ميدهد که وليد المعلم، وزير امور خارجه سوريه، بعنوان بالاترين مقام سوری بازديد کننده از عراق پس از برکناری صدام حسين در سال ۲۰۰۳ ، در اين کشور بسر ميبرد. معلم گفت که سوريه تروريسم را محکوم ميکند، و از حکومت منتخب عراق حمايت ميکند. او همچنين خواستار خروج زمان بندی شده نيروهای خارجی از عراق شد، و افزود اين امر به ثبات کشور کمک ميکند.

ايالات متحده سوريه را متهم کرده است که اجازه داده است ستيزه گران سنی از مرز اين کشور به داخل عراق نفوذ کنند. سوريه اين اتهام را رد کرده است.

از سوی ديگر هنری کيسينجر، وزير امور خارجه سابق آمريکا، روز يکشنبه در مصاحبه ای با بنگاه سخن پراکنی بريتانيا، بی بی سی ، گفت به اعتقاد وی ارتش نميتواند تضمين کند که يک دولت عراقی قادر به گسترش حيطه قدرت خود در سراسر کشور باشد، و اختلافات قومی را در يک دوره زمانی قابل قبول تحت کنترل در آورد. ولی، کیسينجر، در عين حال، عليه خروج سريع نيروهای ائتلاف از عراق هشدار داد.

کيسينجر که سياست خارجی آمريکا را در مورد ويتنام در دولت پرزيدنت نيکسون، رئيس جمهوری سابق آمريکا، تعيين ميکرد، گفت يک کنفرانس بين المللی بايد تشکيل شود تا برای مسئله عراق راه حلی بيابد. او گفت اين کنفرانس ميتواند از اعضای دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد، کشورهای همسايه عراق، و قدرت های منطقه ای در پيامد کار تشکيل شود.

XS
SM
MD
LG