لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۴

احکام بين المللی جلب اکبر هاشمی رفسنجانی و هشت مقام ديگر ايرانی


احکام بين المللی جلب اکبر هاشمی رفسنجانی و هشت مقام ديگر ايرانی
احکام بين المللی جلب اکبر هاشمی رفسنجانی و هشت مقام ديگر ايرانی

يک قاضی آرژانتينی احکام بين المللی جلب اکبر هاشمی رفسنجانی و هشت مقام سابق يا فعلی ايران را در ارتباط با حادثه بمب گذاری در مرکز فرهنگی يهوديان در بوئنوس آيرس در سال ۱۹۹۸، صادر کرده است.

در آن حمله تروريستي، که بدترين نوع خود در تاريخ آرژانتين تلقی می شود، هشتاد و پنج تن جانسپردند و بيش از دويست نفر مجروح شدند.

دادستان های آرژانتينی می گويند مقامات ايران در پاسخ به تصميم دولت آرژانتين به خودداری از فراهم آوردن فناوری اتمی برای ايران، به حزب اله ، مستقر در لبنان، دستور دادند حمله را اجرا کند.

در آن زمان، آقای رفسنجانی رئيس جمهوری ايران بود. او اينک رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام را که بر دولت ايران نظارت می کند، بر عهده دارد.

تونی اسنو، سخنگوی کاخ سفيد، در يک بيانيه کتبی آرژانتين را به خاطر پيگيری سرسختانه اجرای عدالت عليه عاملان آن حمله وحشتناک ستود و گفت حزب اله و ايران همچنان يک محور جهانی خطرناک تروريسم هستند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه امريکا می گويد خط تقسيم بسيار روشنی در خاورميانه وجود دارد: شما کشورهائی مانند ايران و کارگزاران آنها چون حماس، حزب اله و ديگر گروه های افراطی را می بيند که ، از طريق ابزار گوناگون، می خواهند تروريسم را در سراسر خاورميانه و جهان گسترش دهند، از هر کوششی برای حل اختلافات سياسی از راه های سياسی جلوگيری کنند، ابزار افراط گرائی را به کار گيرند، و آن گونه که در مورد ايران می بينيم، جنگ افزار اتمی به دست آورند.

تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد می گويد امريکا از کشورها می خواهد از دولت آرژانتين پشتيبانی کنند، و با تروريست ها و کسانی که به آنها پول، پناهگاه و دلگرمی می دهند، بجنگند.

XS
SM
MD
LG