لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

اخطار آمريکا و چين به کره شمالی


پرزيدنت بوش و هو جينتائو رئيس جمهوری چين به کره شمالی اخطار کرده اند که جهان نمی پذيرد آن کشور تسليحات اتمی داشته باشد. روسای جمهوری آمريکا و چين امروز در باره کره شمالی و مسائل ديگر در حاشيه کنفرانس سران مجمع همکاريهای اقتصادی کشورهای آسيائی و ممالک حوزه اقيانوس آرام، موسوم به APEC ، که در هانوی پايتخت ويتنام برگزار شد، تبادل نظر کردند. پرزيدنت بوش گفت همکاری آمريکا با چين می تواند به حل و فصل اختلافات اتمی مرتبط با کره شمالی و ايران کمک کند.

رئيس جمهوری آمريکا سعی ميکند همسايگان کره شمالی را به اتخاذ موضعی قاطع عليه پيونگ يانگ، که ماه گذشته يک بمب اتمی را به آزمايش گذاشت، متقاعد کند .

رئيس جمهوری چين پس از ملاقات با پرزيدنت بوش گفت مناسبات پکن با واشنگتن به گونه ای مثبت رو به گسترش است . وی همچنين گفت صادرات آمريکا به چين سير صعودی دارد و در هفت ماه اول سال جاری سی و پنج درصد افزايش يافته است. پرزيدنت بوش در آمريکا برای افزايش صادرات به چين و کاستن از کسری عظيم در موازنه تجارت خارجی دو کشور زير فشار بوده است.

سفر پرزيدنت بوش به ويتنام بخشی از ديدار شش روزه او از جنوب شرقی آسياست. پرزيدنت بوش روز جمعه از سنگاپور به ويتنام رفت و قرار است فردا، دوشنبه ، به اندونزی برود.

XS
SM
MD
LG