لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

تقبيح برنامه اتمی کره  شمالی و درخواست آزادی تجارت در کنفرانس ايپک


رهبران و وزيران بيست و يک کشور حوزه اقيانوس آرام خواستار ازسرگيری مذاکرات جهانی تجارت شدند، که هدف آن از ميان برداشتن محدوديت های بازرگانی و گسترش داد و ستد کالاها و خدمات در سطحی جهانی است.

رئيس جمهوری ويتنام به پرزيدنت بوش و ديگر رهبرانی که امروز در جلسه افتتاحيه مجمع همکاريهای اقتصادی ميان کشورهای آسيائی و ممالک حوزه اقيانوس آرام، موسوم به APEC در هانوی شرکت کردند، خوش آمد گفت. هدف اصلی اين کنفرانس دو روزه رسيدن به مصالحه ای برای رفع بن بست در آزاد سازی تجارت در جهان است.

رهبران APEC در اعلاميه ای مشترک قول دادند مذاکرات بازرگانی موسوم به دوحه را، که در ژوئيه گذشته به سبب اختلاف بر سوبسيدهای کشاورزی متوقف شد، ازسر بگيرند. رهبران APEC همچنين قول دادند برای کمک به رقابتی منصفانه در داد و ستدهای جهانی، سوبسيدهای کشاورزی را بيشتر کاهش بدهند و سوبسيدهای صنعتی را حذف کنند.

کنفرانس امسال APEC بيشتر تحت الشعاع برنامه تسليحات اتمی کره شمالی بود. استيفن هادلی مشاور امنيت ملی آمريکا ميگويد APEC برای صدور اعلاميه مشترکی آماده ميشود که تقبيح و محکوم کردن برنامه تسليحات اتمی کره شمالی، و حمايت از بازگشت به مذاکرات شش جانبه خلع سلاح، بخشی از آن است. پرزيدنت بوش مسئله اتمی کره شمالی را در حاشيه کنفرانس نيز، در جلساتی که با نخست وزير ژاپن و رئيس جمهوری کره جنوبی داشت، دنبال کرده است.

XS
SM
MD
LG