لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۰

هشدارکرزی در باره ناتمام ماندن بازسازی افغانستان و استقرار امنيت درمنطقه


حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان رهبران جهان را به تقویت جبهه متحدی در نبرد با تروریسم فراخوانده است.

کرزی روز شنبه در کنفرانس بین المللی بازسازی افغانستان در دهلی نو گفت امنیت جنوب آسیا و تمامی جهان در خطر است، و افزود کشور او بدون مشارکت بادوام متحدانی پابرجا و استوار نمی تواند در جنگ با تروریستها در داخل مرزهای خود برنده شود.

آقای کرزی گفت بسياری از برنامه های بازسازی افغانستان و اقدامات مرتبط با استقرار مجدد صلح در منطقه ناتمام مانده است

منموهان سینگ نخست وزیر هند گفت افغانستان هنوز با چالش های بسیار ، از جمله خشونت فزاینده در بخش های جنوبی و جنوب شرقی کشور روبرو است.

کنفرانس دو روزه، که اعضای گروه هشتگانه کشورهای صنعتی ، سازمان ملل متحد، و چندین نهاد مالی جهانی در آن حضور دارند، بر جلب سرمایه و تقویت اقتصاد متزلزل افغانستان متمرکز است.

حامد کرزی در کنفرانس خبری مشترکی با نخست وزیر هند، خواهان همکاری بیشتر همسایگان افغانستان در فرونشاندن شورش در آن کشور شد و گفت او پاکستان را مسئول رخنه مرزی شورشیان طالبان نمی داند، اما درخواست کمک دارد.

آقای سینگ نیز نسبت به افزایش خشونت در افغانستان ابراز نگرانی کرد، ولی گفت دولت او به کمک به کابل در کوشش های بازسازی و عمرانی ادامه خواهد داد.

در اين کنفرانس علاوه بر نمايندگان کشورهای همسايه افغانستان، از جمله ايران و پاکستان ، نمايندگان کشورهای صعنعتی موسوم گروه هشت و چين نيز شرکت دارند.

XS
SM
MD
LG