لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۲

بوش گفت آمريکا می تواند از جنگ ويتنام برای عراق درس بگيرد


جرج بوش گفت جنگ ناموفق سه دهه پيش آمريکا در ويتنام مي‌تواند درس‌هائی برای تلاش نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا در عراق فراهم کند.

آقای جرج بوش، رئيس جمهوری آمريکا صبح جمعه امروز به فاصله اندکی بعد از ورود به هانوی پايتخت ويتنام، برای شرکت در اجلاس سران مجمع همکاري‌های اقتصادی کشورهای آسيا و اقيانوس آرام، به خبرنگاران گفت يکی از درس‌ها اين است که کارعراق عليرغم آرزوهای موفقيت آني، به وقت نياز دارد.

آقای بوش، که بعد از ديداری با الکساندر هاوارد، نخست وزير استراليا، با خبرنگاران سخن مي‌گفت، اظهار داشت که دو کشور در گير در جنگ، از قابليت آشتی برخوردار هستند، همانگونه آمريکا و ويتنام سرانجام به آشتی دست يافتند.

آقای بوش که به محض ورود به هانوی در مراسمی با شکوه مورد استقبال رسمی دولت ويتنام قرار گرفت، دومين رئيس جمهوری آمريکا از زمان پايان جنگ ويتنام است که از ويتنام ديدن مي‌کند.

رئيس جمهوری آمريکا امروز (جمعه) همچنين با انگوين مين تری يت، رئيس جمهوری ويتنام و ساير مقامات اين کشور مذاکراتی در باره اصلاحات اقتصادی و روابط دوجانبه، انجام داد.

آقای بوش قرار است امشب (جمعه شب) به وقت هانوی در مراسم شامی با شرکت 21 رئيس حکومت و دولت شرکت کننده در اجلاس سران مجمع همکاري‌های اقتصادی آسيا و آقيانوس آرام APEC شرکت جويد.

اجلاس APEC روزهای شنبه و يکشنبه برگزار مي‌شود.

آقای بوش همچنين قرار است در هانوی به طور جداگانه با سران کشورهای کره جنوبي، چين، روسيه و ژاپن ديدار مجزائی برگزار کند.

ديدار آقای بوش از ويتنام بخشی از يک سفر شش روزه در آسيای جنوب شرقی است که با ديداری از سنگاپور شروع شد و با ديدار از اندونزی خاتمه پيدا مي‌کند. آقای بوش قرار است روز سه‌شنبه به آمريکا مراجعت کند.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، در سفر ويتنام و اندونزی آقای بوش را همراهی می کند و رياست هيات نمايندگی آمريکا در کنفرانس سران APEC را برعهده خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG