لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۵

بازداشت يک شهروند آذربايجانی


مقامات قضائی ايران عباس لسانی را به اتهام نشر " تبليغات ضد دولتي" به يک سال و نيم زندان و پنجاه ضربه شلاق محکوم کرده اند.

اين اتهام در حقيقت پيامد فعاليت های مسالمت آميزی است که او از سوی اقليت آذری ايران انجام می دهد.

آقای لسانی که در ژوئن امسال به دليل شرکت در تظاهرات ايرانيان آذری در اردبيل دستگير شد، تا روز ۲۶ سپتامبر که به قيد ضمانت آزاد شد در بازداشت بسر می برد و روز ۳۱ اکتبر دوباره بازداشت شد.

عفو بين الملل، گروه ناظر بر حقوق بشر، اخيرا در يک اطلاعيه اينترنتي، لسانی را فردی که به دليل باورهای خود زندانی شده است توصيف کرد و خواهان آزادی فوری و بی قيد و شرط او شد.

رقيه، همسر آقای لسانی به صدای آمريکا گفت شوهرش به طور غير قانونی زندانی است: دليل دستگيری او اين است که می خواهد به حقوق آذربايجانی های ايران احترام گذاشته شود، خواهان تاسيس مدارس آذری و انتشار روزنامه هائی به زبان آذری است.

او می خواهد به ده ها ميليون آذری ساکن ايران احترام گذاشته شود.

اين درخواست خلاف قانون نيست. و حالا آنها می خواهند مرا دستگير کنند.

من به فرزندانم گفته ام اگر چنين شد، آنها جهان را از آنچه در اينجا می گذرد آگاه سازند.

در ماه مه، در پی انتشار کاريکاتوری در يک روزنامه دولتی که بسياری از آذری ها آنرا موهن تلقی کردند، تظاهراتی در شمال غربی ايران برپا شد.

ناطران حقوق بشر می گويند نيروهای انتظامی و پليس برای متفرق ساختن تظاهرکنندگان به زور متوسل شدند.

گزارش رسيد که صدها، بلکه هزاران تظاهر کننده باداشت شدند.

اکثر آنها آزاد شده اند، اما گزارش ها حاکی است ديگران، مانند عباس لساني، محاکمه و به زندان يا شلاق محکوم شده اند.

وزارت امور خارجه آمريکا در گزارشی که در باره وضع حقوق بشر در ايران منتشر کرده است می گويد آذری های ايران از " تبعيض قومی و زبانی خبر می دهند، ممنوعيت زبان آذری در مدارس، آزار فعالان يا سازمان دهندگان آذري، و تغيير نام های جغرافيائی آذری از آن جمله است."

جولی ريسايد، سخنگوی وزارت امور خارجه در يک بيانيه کتبی گفت آمريکا سرکوب اقليت آذری ايران به وسيله دولت را محکوم می کند، و از تهران می خواهد به حقوق تمام مردم ايران احترام بگذارد، و کسانی را که به دليل تاکيد بر حقوق جهانی خود برای آزادی بيان و تشکيل انجمن دستگير و زندانی شده اند، آزاد کند."

XS
SM
MD
LG