لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

کوفی عنان: موافقت اوليه سودان با استقرار نيروهای صلحبان در دارفور


کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد ميگويد سودان بطور اصولی با استقرار يک نيروی مشترک صلحبانی آن سازمان و اتحاديه آفريقا در دارفور موافقت کرده است. آقای عنان گفت مذاکرات در باره تعداد سربازان و جدول زمانی استقرار آنها کماکان ادامه دارد. ديپلوماتها ميگويند سودان نگران آن است که فرماندهی اين نيرو به کی واگذار می شود.

آقای عنان توافق مقدماتی را در پايان جلسه ای در اتيوپی اعلام کرد که با شرکت نمايندگان ارشد سودان، اتحاديه آفريقا، آمريکا و اتحاديه عرب تشکيل شده بود.

يک سخنگوی آمريکا ميگويد پرزيدنت بوش از اين توافق استقبال کرده است. به گفته همين سخنگو نيروی مشترک، بيشتر از سربازان آفريقائی تشکيل خواهد شد، اما فرماندهی و تامين بودجه آن بعهده سازمان ملل متحد خواهد بود. "تونی اسنو" سخنگوی کاخ سفيد ميگويد آوارگان در دارفور سزاوار آنند که از خدمات يک نيروی حراستی موثر و کارآ برخوردار شوند.

در همين حال "يان ايگلند" مسئول امور بشر دوستانه در سازمان ملل متحد هشدار داده است که تشديد خشونت در دارفور ادامه کمک های انسانی به اين ناحيه جنگ زده را به خطر انداخته است. وی که پس از گفتگو با امدادگران و جمعی از آوارگان با خبرنگاران صحبت ميکرد گفت در غرب دارفور اکنون عملا امنيتی وجود ندارد، و در باره حمله افراد مسلح به زنان و کودکان، و تجاوز به زنان، گزارشهای متعددی دريافت ميشود.

XS
SM
MD
LG