لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

وضعيت کردها در کانون مذاکرات مالکی و اردوغان  در آنکارا


پليس عراق ميگويد دست کم پانزده نفر در حملات امروز، پنجشنبه، در بغداد کشته شده اند.

در مرگبار ترين واقعه، که به کشته شدن نه نفر و مجروح شدن دو نفر منجر شد، افراد مسلح يک نانوائی را در محله ای به گلوله بستند که ترکيبی از پيروان فرقه های مختلف مذهبی در آنجا سکونت دارند.

در همين حال وزير علوم و آموزش عالی عراق ميگويد آدم ربايانی که روز سه شنبه عده ای را در يک ساختمان دولتی در بغداد ربودند، بعضی از گروگانهای خودرا شکنجه داده و به قتل رسانده اند. وی به اظهارات قريب هفتاد گروگانی استناد کرد که در دو زوز گذشته آزاد شدند. شمار قطعی افرادی که روز سه شنبه ربوده شدند مشخص نيست. در اين آدم ربائی ستيزه گران شيعه مورد ظنّ قرار قرار گرفته اند.

خبر ديگر اينکه نوری المالکی نخست وزير عراق خواستار پايان گرفتن آنچه که وی مداخله خارجی ها در عراق توصيف کرد شده است. آقای مالکی وارد جزئيات نشد. وی در آنکارا و پس از ملاقاتی که با رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه داشت ، اظهار نظر ميکرد. آقای مالکی همچنين تاکيد کرد که شهر شمالی کرکوک بخشی از عراق باقی خواهد ماند. آقای اردوغان گفت بايد در مورد کرکوک برنامه ای باشد که بتواند تمامی گروههای قومی مستقر در آنجا را دربر بگيرد.

شهر نفت خيز کرکوک ترکيبی از اقوام مختلف را در خود جای داده است. کردهای عراقی سعی ميکنند اين شهر را به ناحيه خودمختار کرد در شمال عراق بچسبانند. ترکيه نگران است که خشونت های فرقه ای و قومی به تجزيه عراق منجر شود. ترکيه نگران است که احتمال شکل گرفتن يک دولت مستقل در شمال عراق به تشويق و تحريک کردهای ترکيه برای درخواستی مشابه منجر شود.

و خبر ديگر اينکه ارتش آمريکا ميگويد نيروهای ائتلاف در عملياتی در نزديکی شهرک يوسفيه در جنوب بغداد، نه مظنون تروريست را کشته و نه مظنون ديگر را توقيف کرده اند. ارتش آمريکا همچنين از کشته شدن چهار سرباز آمريکائی در عمليات رزمی روز های سه شنبه و چهارشنبه در بغداد و استان دياله خبر داده است.

XS
SM
MD
LG