لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

نخست وزير ژاپن وعده داد برای تقويت نيروی دفاعی قانون اساسی را اصلاح خواهد کرد


آقای شينزو آبه، نخست وزير ژاپن، روز چهارشنبه گفت قصد دارد ظرف شش سال آينده و به منظور تقويت نيروی دفاعی ژاپن، قانون اساسی آرامش‌طلب ژاپن را اصلاح کند.

آبه در مصاحبه‌ای که روز چهارشنبه در روزنامه واشنگتن پست انتشار يافت، گفت بازنويسی قانون اساسی روحيه جديدی در ژاپن خواهد دميد. وی گفت اميدوار است که اين روند را ظرف شش سال آينده، يعنی حداکثر دورانی که يک شخص مي‌تواند در مقام نخست وزيری ژاپن ابقا شود، به پايان برساند. آقای آبه سپتامبر امسال، يعنی دوماه پيش، به مقام نخست وزيری ژاپن انتخاب شد.

قانون اساسی ژاپن دولت را از استفاده از نيروی نظامی برای انجام عمليات تهاجمی منع مي‌کند. اين قانون اساسی را آمريکا در جريان اشغال ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم، تدوين کرده است.

آقای آبه گفت برای کمک به ژاپن در مبارزه با تهديدهای عاجل کنوني، نظير برنامه تسليحات اتمی کره شمالي، ممکن است به اقدام سريعتری نظير عرضه تعبيری جديد از قانون اساسی دست بزند.

آبه همچنين گفت که در ملاقات با پرزيدنت بوش در جريان ديدار سران کشورهای عضو سازمان همکاري‌های آسيا – آقيانوس آرام، APEC مايل است با وی در باره تقويت اتحاد امنيتی ژاپن با آمريکا مذاکره کند.

XS
SM
MD
LG