لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

ويتنام از عدم تصويب لايحه عادی سازی دائمی روابط تجاری در کنگره آمريکا ابراز تاسف کرد


دولت ويتنام رسما اعلام کرد از اينکه کنگره آمريکا لايحه تجارت دولت پرزيدنت بوش را تصويب نکرد، متاسف است. در اين لايحه پيش‌بينی شده بود که روابط بازرگانی آمريکا و ويتنام به حال عادی در آيد. اما لايحه مذکور روز دوشنبه در جريان راي‌گيری در مجلس نمايندگان نتوانست به اندازه کافی رای بياورد.

آقای لی دونگ، سخنگوی وزارت امورخارجه ويتنام گفت در اثر عدم تصويب اين لايحه در مجلس آمريکا، هر دو کشور، و به خصوص کسب و کارهای آمريکائي، ضرر مي‌کنند.

مجلس نمايندگان آمريکا هر سال يک بار در باره اعطای وضع عادی تجاری به ويتنام راي‌گيری مي‌کند. تصويب لايحه دولت مي‌توانست به اين وضع خاتمه دهد و بازرگانی ميان دو کشور را برای هميشه به حال عادی در آورد که در اين صورت، ويتنام مي‌توانست پارچه و ساير منسوجات به آمريکا صادر کند. اين لايحه همچنين دسترسی بهتر به بازار ويتنام را برای شرکتهای آمريکائی ميسر مي‌ساخت.

آقای بوش، که روز جمعه برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاري‌های اقتصادی آسيا و اقيانوس آرام به هانوی مي‌رود، مايل بود که لايحه مذکور در کنگره به تصويب برسد، که در اين صورت، برای تبديل به قانون به تصويب سنا نيز نياز مي‌داشت.

برخی از نمايندگان دمکرات مجلس آمريکا اعتقاد دارند که عادی سازی دائمی روابط بازرگانی با ويتنام که در اين لايحه پيش‌بينی شده بود، برای توليدکنندگان منسوجات در آمريکا ضرر مي‌داشت زيرا آنها را با رقابت بيشتری از سوی کالاهای ارزان ويتنامی روبرو مي‌ساخت. دمکرات‌ها همچنين کارنامه حقوق بشری دولت ويتنام را دليل ديگر رد لايحه عادي‌سازی روابط بازرگانی ميان دو کشور دانستند.

XS
SM
MD
LG