لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

در سال جاری حدود چهار هزار نفر در افغانستان کشته شده اند


در گزارشی در مورد جنگ افغانستان آمده است که حملات شورشيان و نبرد بين نيروهای متخاصم در سال جاری تقريباً چهار هزار نفر کشته از خود برجای گذارده است.

در گزارش همچنين آمده است که اکثر کشته شدگان خشونت های فزاينده افغانستان را ستيزه گران طالبان و شورشيانی که تلاش ميکنند دولت افغانستان را سرنگون کنند تشکيل ميدهند.

اين گزارش که امروز (دوشنبه) در کابل منتشر شد همچنين اشاره به پنجمين سالگرد برکناری طالبان از قدرت توسط نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا ميکند.

اين گزارش توسط گروهی از افغانها و نمايندگان بين المللی از جمله ناظران سازمان ملل متحد تهيه شده است. گزارش برآورد ميکند که در سال جاری سه هزار و هفتصد نفر جان خود را از دست داده اند.

گزارش ميگويد تعداد حملات ستيزه گران ماهانه به ۶۰۰ حمله افزايش يافته است که نسبت به سال گذشته چهار برابر شده است.

در همين حال، مقامات افغانستان اعلام کردند که جسد بيست ستيزه گر طالبانی را در ولايت پاکتيکا کشف کرده اند. نيروهای ناتو اخيراً در اين ولايت دست به عملياتی برای دستگيری شورشيان زده اند.

نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا در سال دو هزار و يک طالبان را از قدرت برکنار کرد، ولی اعضای اين گروه افراطی به نبرد خود عليه نيروهای افغان و خارجی که از دولت کابل دفاع ميکنند ادامه داده اند.

XS
SM
MD
LG