لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

در آستانه محاکمه عوامل قتل حريری، استعفای هواداران سوريه، دولت لبنان را تضعيف کرد


مقامات لبنانی گفتند يک وزير ديگر هوادار سوريه از کابينه فواد سينورا، نخست وزير لبنان، کناره گرفت. با استعفای يعقوب صراف، که امروز، دوشنبه، چند ساعت قبل از تشکيل جلسه هيات دولت اعلام شد، کابينه سينورا جمعا شش وزير از دست داد. روز شنبه، پنج وزير شيعه، از اعضای تشکل‌های حزب‌الله و امل، از کابينه لبنان کناره گرفته بودند، زيرا سينورا حاضر نشد به تقاضای آنها مبنی بر تسلط کامل بر تمام تصميمات دولت لبنان، تن در دهد.

يعقوب صراف، وزير مستعفی محيط زيست، از مسيحيان لبنان است که همچون رئيس جمهوری مسيحی لبنان، آقای اميل لحود، از نفوذ سوريه در لبنان حمايت مي‌کند.

اميل لحود، رئيس جمهوری لبنان، روز يکشنبه هشدار داد که استعفای شيعيان سبب شد که کابينه سينورا مشروعيت خود را از دست بدهد، زيرا از شيعيان لبنان، که يک سوم جمعيت اين کشور را تشکيل مي‌دهند، ديگر کسی در هيات دولت حضور ندارد.

آنچه خشم وزرای شيعه در کابينه سينورا بر انگيخت، اعلام تصميم او برای تشکيل يک دادگاه بين‌المللی به منظور محاکمه عوامل قتل رفيق حريري، نخست وزير اسبق لبنان بود.

سعد حريري، پسر رفيق حريري، حزب الله لبنان را متهم کرده است که برای کارشکنی در تلاش‌های سازمان ملل برای محاکمه عوامل قتل پدرش، با حکومت‌های ايران و سوريه همکاری مي‌کند.

يک هيات تحقيق سازمان ملل، مقامات ارشد حکومت سوريه را به دست داشتن در قتل سال گذشته رفيق حريری متهم کرده است. حريری و جمع کثيری از همراهان او در اثر انفجار يک بمب قوی که زير خيابانی در مقابل مجلس لبنان در بيروت کار گذاشته شده بود، سال گذشته کشته شدند.

مقامات آمريکا اوائل ماه جاری ميلادی گفتند که به شواهد گسترده‌ای دسترسی دارند که نشان مي‌دهد حکومت‌های ايران و سوريه با همکاری حزب‌الله لبنان تلاش مي‌کنند دولت فواد سينوره را سرنگون سازند.

XS
SM
MD
LG