لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

اکثريت شرکت کنندگان در همه پرسی اوستيای جنوبي، به جدائی از گرجستان رای دادند


برگزارکنندگان انتخابات در اوستيای جنوبی روز دوشنبه گفتند اکثر قريب به اتفاق، يا 99 در صد از راي‌دهندگان در همه‌پرسی استقلال اين استان گرجستان، به جدائی اين استان از گرجستان رای دادند و فرماندار آن، آقای ادوارد کوکويتی مدعی شد که در اين انتخابات به مقام رياست جمهوری رسيده است.

هيچ کشوری رسما اوستيای جنوبی و رئيس جمهوری آن را به رسميت نشناخته است. مقامات گرجستان گفتند اين همه‌پرسی فاقد مبنای قانونی است. دولت گرجستان، حکومت روسيه را متهم کرد که تجزيه‌طلبان اوستيائی را تحريک مي‌کند و به آنها کمک مي‌رساند.

سازمان پيمان آتلانتيک شمالی (ناتو) که گرجستان به عضويت آن در آمده است نيز اين همه‌پرسی را محکوم کرد و اعلام کرد که اين همه‌پرسی جز افزودن بر تنش‌ها در جنوب قفقاز، خاصيت ديگری نداشته است. ناتو گفت جامعه بين‌المللی قويا به حمايت خود از تماميت ارضی گرجستان ادامه مي‌دهد.

اوستيای جنوبی در اوائل دهه ۱۹۹۰ در پی جنگی با نيروهای دولت مرکزي، خود را از گرجستان تجزيه کرد و دولت محلی اداره امور آن را برعهده گرفت اما حکومت گرجستان وعده داده است که اين منطقه را به زير کنترل خود بازگرداند. از هنگام جنگ تجزيه‌‌طلبانه در اوستيای جنوبي، يک نيروی حافظ صلح بين‌المللی که اکثريت آن را سربازان روسی تشکيل مي‌دهند، در منطقه اوستيای جنوبی مستقر شده است.

XS
SM
MD
LG