لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

نخست وزير عراق خواستار تغييرات اساسی در اعضای کابينه خود شد


نوری المالکی، نخست وزير عراق، طی صدور بيانيه ای خواستار تغييرات اساسی در اعضای کابينه خود شد و اظهار داشت وضعيت کنونی عراق لزوم تغييراعضای کابينه دولت را ايجاب ميکند.

آقای نوری المالکی در مورد جزئيات اين تغييرات توضيحی نداد. امّا، رسانه های گروهی ميگويند يکی از تغييرات ممکن است شامل وزارت کشور شود که پليس را تحت نظارت خود دارد، و تحت کنترل شيعيان است.

دولت مالکی قادر نبوده است درگيريهای خشونت بار و فزاينده فرقه ای را ريشه کند کند. مالکی که خود يک شيعه است و از سوی احزاب شيعه در پارلمان حمايت ميشود، حاضر به خلع سلاح شبه نظاميان شيعه که متهم به آدم ربائی و شکنجه سنی ها هستند نشده است.

در تحولی ديگر، در درگيريهای خشونت بار روز يکشنبه، انفجار بمب توسط يک بمب گذار انتحاری در مرکز استخدامی پليس در بغداد حداقل سی و پنج نفر کشته و شصت نفر مجروح برجای گذارد. اکثر کشته شدگان را افراد جوانی تشکيل ميدادند که برای پيوستن به نيروهای عراق در برابر دفتر استخدامی تجمع کرده بودند. گفته ميشود که در اين حمله دو بمب گذارانتحاری شرکت داشته اند، امّا اين خبر تأييد نشده است.

ستيزه گران مکرراً دفاتر استخدامی برای نيروهای امنيتی عراق را هدف حملات خود قرار داده اند.

در خبری ديگر، پليس عراق اعلام کرد روز يکشنبه در بغداد انفجار دو بمب، که يکی از آنها در داخل اتومبيل و ديگری در کنار جاده کارگذاشته شده بودند، حداقل ده نفر را کشت. در جنوب بصره واقع در جنوب عراق، چهار سرباز انگليسی نيز پس از اينکه قايق گشتی آنها بر روی اروند رود مورد حمل قرار گرفت کشته شدند.

m

XS
SM
MD
LG