لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۲

آمريکا ميگويد قطعنامه تقبيح اسرائيل يک طرفه تهيه شده بود


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا از اقدام واشنگتن در وتوی يک قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تقبيح و محکوم کردن حمله هفته گذشته اسرائيل در غزه، که به کشته شدن نوزده غيرنظامی فلسطينی منجر شد، دفاع کرده است. خانم رايس ميگويد قطعنامه لحنی آتش افروزانه داشت و منعکس کننده نظراتی يک طرفه بود.

پيشنويس قطعنامه، که قطر آن ارائه داده بود، عمليات نظامی اسرائيل در غزه، و بخصوص شليک روز چهارشنبه توپخانه سنگين را تقبيح و محکوم ميکرد، که به کشته شدن نوزده فلسطينی منجر شد ، که بيشترشان زن و کودک بودند.

اسرائيل از کشته شدن غيرنظاميان ابراز تاسف کرده است و ميگويد شليک توپخانه ناشی از اشتباهاتی فنی بود . مقامات اسرائيلی ميگويند در عمليات نظامی در غزه هدف ستيزه گرانی بودند که به اسرائيل راکت شليک ميکردند نه غيرنظاميان.

وزير امورخارجه آمريکا گفت در پيشنويسی که به شورای امنيت ارائه شد به تروريسمی که اسرائيل را هدف گرفته است اشاره ای نشده بود، و گروه ستيره گر حماس را برای تهديد به حملات انتقامی تقبيح و محکوم نمی کرد.

جان بولتون سفير آمريکا در سازمان ملل متحد نيز قبلا قطعنامه وتو شده را يک طرفه و با جهت گيری عليه اسرائيل توصيف کرده بود.

XS
SM
MD
LG