لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

برنامه اتمی تهران در مذاکرات پوتين و لاريجانی


ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه در ملاقاتی با علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی تهران در باره برنامه اتمی ايران گفتگو کرده است. وسائل ارتباط جمعی روسيه به نقل از مقامات کرملين ميگويند در اين ملاقات که امروز انجام گرفت علاوه بر برنامه اتمی ايران ، مسائل و مشکلات بين المللی و منطقه ای نيز مطرح شد. سرگئی لاوروف وزير امورخارجه و ايگور ايوانوف دبير شورای امنيت ملی روسيه نيز در ملاقات و مذاکرات شرکت داشتند.

آقای لاريجانی ديروز هشدار داده بود که تحريم های تنبيهی احتمالی به حل و فصل اختلاف اتمی از طريق سياسی منجر نخواهد شد.

اروپائی ها پيش نويس قطعنامه ای را به شورای امنيت داده اند که وضع تحريم های تنبيهی بخشی از آن است. اما مسکو خواستار تغييراتی در اين پيش نويس شده است که حذف موارد مرتبط با نيروگاه برق اتمی بوشهر، که با کمک روسيه ساخته ميشود، بخشی از آنهاست.

اروپائی ها تحريم های تنبيهی را در واکنش به بی اعتنائی تهران به ضرب الاجل سی و يکم اوت شورای امنيت برای تعليق در غنی سازی اورانيوم توصيه کرده اند. اروپائی ها در پيشنهاد خود نيروگاه برق اتمی بوشهر را از تحريم های تنبيهی مستثنی دانسته اند، اما خودداری از تحويل سوخت اتمی را ضروری شناخته اند .

آمريکا و متحدان اروپائی اش تهران را متهم کرده اند که در پی توليد تسليحات اتمی است. تهران ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG